Oyun oynama bozukluğu küçük çocukları da tehdit etmeye başladı

Bilgisayar oyunlarının yol açtığı ve artık bir hastalık olarak kabul edilen ”Oyun oynama bozukluğu”…Kişinin aile ve sosyal yaşantısını, eğitimini hatta iş hayatını bile ciddi ölçüde etkilen bu hastalık, artık küçük yaştaki çocukları da tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, oyun oynama bozukluğunun, uzun vadede obezite ve uyku bozukluğu gibi önemli sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çekiyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, oyun oynama bozukluğu,  hastalık tanısının nasıl konulduğu ve ne tür önlemler alınabileceğine ilişkin bilgiler verdi.

  Dünya Sağlık Örgütü de hastalık olarak kabul ediyor 

 Oyun oynama bozukluğu, tıpkı diğer bağımlılıklar gibi günlük rutin aktivitelerin aksamasına neden oluyor, hayat kalitesini düşürüyor. Sorun o kadar büyük ki, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de bunu artık bir hastalık olarak kabul ediyor. Özellikle çocukları ve gençleri etkisi altına alan oyun bağımlılığını Gaming Disorder (Oyun oynama bozukluğu) adıyla duyurdu.  Uluslararası Hastalık Sınıflaması’na (ICD) göre artık bu bir hastalık. Oysa sorunu yaşayan kişilerde, bunu halen bir sorun olarak görmeyenlerin sayısı da az değil.

Tanı için 3 kriter 

Oyun oynama bozukluğunun hastalık olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü 3 tanı kriteri belirledi.  Bunlar kontrol kaybı, oyunun kişinin günlük yaşamında öncelik haline gelmesi ve olumsuz sonuçlarına rağmen oyuna son verememe. Bu 3 kriterin kişinin hayatında özellikle son bir yıl içinde görülmesi bekleniyor.

Küçük yaştaki çocuklarda risk grubuna giriyor 

Bilgisayar, tablet ve telefon oyunlarıyla yakın olan ergenlik çağındaki gençler risk altında. Ancak  dikkat çeken şu ki, her geçen gün daha küçük yaştaki çocuklar da risk grubuna giriyor. Ayrıca yapılan araştırmalar, dikkat bozukluğu olan bireylerin de bu soruna yatkın olduklarını gösteriyor. Oyun oynama bozukluğu, kaygı bozuklukları ve depresyonla birlikte de görülebiliyor.

Ne zaman uzman desteği alınmalı?

Kişi rutin sorumluluklarını ihmal ediyor, bilgisayar ve telefon oyunlarına çok vakit harcıyor ve oyunu sonlandırdığında üzüntü, yoksunluk gibi belirtiler gösteriyorsa, ailesi de bu soruna çözüm üretemiyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekir.

Bu önerilere kulak verin 

Her şeyden önce sorunu yasaklar ve cezalarla değil, doğru iletişimle çözebileceğinizi unutmayın.
Bir oyun planı oluşturun ve bunun düzenini takip edin.
Oynayacak kişinin yaşına uygun bir süre ve zaman aralığı belirleyin. Özellikle çocuklarınız için limitler koymayı ihmal etmeyin ve oyunların içeriğini öğrenin.
Çocuklarınızı çeşitli hobilere, egzersizlere ve aktivitelere yönlendirin. Verimli bir etkinlik planı yapın.
Sevdiklerinizin duygularına değer verdiğinizi ve onları önemsediğinizi hissettirin.

(Visited 58 times, 1 visits today)