Orta yaş krizi erkeklerde burun küçülttürdü

Pandemiyle birlikte estetik operasyonlarda da artış gözlendi.  Uzmanlar, özellikle burun estetiğinde erkek sayısının, kadınlardan daha fazla olduğuna işaret ediyor.

KBB uzmanı Dr. Oğuzhan Oğuz,  salgın sonrası estetik operasyonlarda yüzde 40’a yakın artış gözlendiğine işaret etti.

”Son 1 yıldır kadınlardan çok erkekler estetiği yöneldi”

Son yıllarda sayısı gittikçe artan estetik operasyonlardan en tercih edileni burun estetiği, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin tüm kesimler tarafından başvurulan bir operasyon. Nefes alamama, deviasyon veya istenilen görünümde olmayan burun şikayetleri dolayısıyla, burun estetiğine başvuran hastaların sayısı pandemi döneminde yüzde 40’a yakın oranda artış gösterdi. Pandemi döneminde estetik kaygılarla burun ameliyat oranlarına baktığımızda, erkek hastalarımızın sayısının kadınlardan fazla olduğunu gözlemledik. Son 1 yılın kadınlardan çok erkeklerin estetiğe yöneldiği bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. 

”Özellikle orta yaş kriziyle beraber talep artıyor”

Bu dönemde erkeklerde, özellikle orta yaş kriziyle beraber artan taleplerle sık karşılaşıyoruz.  Erkekler kadınlara nazaran, genellikle sosyalleşme sıkıntısı çektiklerini düşündükleri için burun estetiğine başvuruyor. Ancak kişi eğer bunalımda veya depresyondayken bu kararı vermişse, ameliyat olup istediği buruna kavuştuktan sonra bile memnuniyetsizliği devam edecektir. Çünkü aslında burun estetiğine hiç ihtiyacı olmayan hastalar da gelebiliyor. Bu sebeple hastaya öncelikle psikolojik durumunu düzeltmesi gerektiğini söyleyip, bu durum geçtikten sonra eğer ihtiyacı varsa hastanın da aldığı sağlıklı kararlar çerçevesinde ameliyat ediyorum.

(Visited 37 times, 1 visits today)