Online eğitimden yüz yüze eğitime geçen çocuklar için öneriler…

Pandemi sürecinde uzun bir süre online eğitim alan çocuklar, yüz yüze eğitime başladı. Uzmanlar, çocukların okula uyumunun yanı sıra pandemi ve onun getirdiği kurallara uyum konusunda da, bir takım sorunlar yaşayabileceğine işaret ediyor.  

Klinik Psikolog Müge Leblebicioğlu Arslan, ebeveynlere, pandemi döneminde okula başlayan çocukların okula uyum sürecini nasıl daha rahat atlatabileceği konusunda ipuçları verdi.

”Okula başlayan hemen hemen her çocuk uyum sürecinden geçer”

Pandemi sürecinde psikososyal açıdan en çok etkilenen grubun, okul çağındaki çocuklar olduğu söylenebilir. Dolayısıyla pandemi de okula başlayan çocukların, okula uyumunun yanı sıra, pandemi ve onun getirdiği kurallara uyum konusunda da bir takım sorunlar yaşayabileceği düşünülebilir.  

Okula başlayan hemen hemen her çocuğun bir uyum sürecinden geçtiği söylenebilir. Bu durum bir de pandemi süreciyle eşleştiği zaman çocukların okula uyum sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu uyum sürecine bağlı olarak da çocuklarda birtakım psikolojik belirtiler görülebilir. Bu süreçte ebeveynler çocuğun okula uyum sürecine destek olmalıdırlar. 

Çocuklarınızı, kaygı ve endişe gibi olumsuz duyguların bulaşmasından koruyun’

Çocuklarınızı virüsün bulaşmasından koruduğunuz kadar, ”kaygı, endişe” gibi olumsuz duygularınızın bulaşmasından da koruyor musunuz? Ebeveyn duyguları çocuğa doğrudan bulaşır.

Aşırı korucuyu, bağımlı ve hassas ortamda büyüyen çocukların okula başladıklarında, yabancı bir çevrede hiç tanımadıkları insanlarla günlerini geçirmeleri, çocuklarda huzurluk oluşturarak, okula uyum sürecinde güçlük yaşamalarına ve hatta okul fobisinin oluşmasına neden olabilmektedir.
Ebeveynlerin pandemi ve uyulması gereken kurallar hakkında önce kendilerinin doğru bilgi edinmeleri gerekir. Ayrıca maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen konusunda çocuğu uygulamalı olarak bilgilendirmeleri ve örnek olmaları oldukça önemlidir.

Çocukla kurulan iletişimde ve duygu paylaşımlarında ebeveynler olumlu ya da olumsuz abartılı anlatımlardan kaçınmalıdırlar. ”Maskeni sakın çıkarma yoksa hasta olursun, hepimiz hasta oluruz sonra tek başına kalırsın” gibi anlatımlar, çocukta var olan kaygının daha çok artmasına neden olabilir

”Vedalaşmayı ajitasyon haline getirmeyin”

Belirsizlik çocukta kaygıya yol açar. Çocuğunuzu okula kaçta gideceği, okulda neler yapıldığı, orada yemek yiyecekleri saatlerin olduğu, zaman zaman oyunlar oynayacakları ve ders çalışacakları gibi konularda, önceden sade anlaşılır bir dille bilgilendirin.
Vedalaşmayı ajitasyon oluşturacak hale getirmeyin ve kısa tutun. Çocuk kaygılandığında ya da olumsuz bir duygu yaşadığında ebeveyni gözlemler. Eğer aynı duygu ebeveynde de eşlik ediyorsa kendi korkularının yerinde olduğunu zihninde doğrulayacaktır. Bu durum çocukta okula uyumu güçleştirebilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)