Okullarda, ”klorsuz, kokusu az parfüm içermeyen temizlik ürünleri kullanın” uyarısı

Pandemi nedeniyle okullarda temizlik konusu artık çok daha önemli hale geldi. Ancak uzmanlar, kullanılacak temizlik ürünlerine dikkati çekiyor.  ”Klorlu, kokulu ve parfümlü temizlik malzemelerinin astım hastalığı ve alerjik nezle” belirtilerinin ortaya çıkmasına davetiye çıkarabileceği uyarısında bulunuyor.

 

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay,  özellikle okullarda kullanılan temizlik malzemelerine dikkati çekerek, bu malzemelerin kokularının, astım hastalığının ve alerjik nezle belirtilerinin ortaya çıkmasına davetiye çıkarabileceğini vurguladı.

Klorlu temizlik malzemeleri astıma neden oluyor

Yapılan çalışmalar, özellikle klorlu temizlik malzemelerinin astıma neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Klorun tahriş edici etkisi bronşlarda hasar oluşturmakta, bu da enflamasyona neden olarak astım hastalığının gelişmesine neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda günde üç veya daha fazla klorlu temizlik malzemeleri kullanan 7 kadından birinde, bu maruziyetin astım hastalığına neden olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Ayrıca klorlu temizlik malzemelerinin kokuları, astım hastalığının ve alerjik nezle belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Parfüm içeren ürünlerin kullanımı

Parfüm içeren ürünler ve kokular da,  astımı tetikleyebilir. Özellikle pandemi döneminde sıklıkla kullanılan kokulu ürünler,  astım belirtilerini artırabilir. Astımı olan kişiler kokulara karşı oldukça hassastır. Çocuğunuzun okul servisinde, sınıfında ya da bulunduğu kapalı alanlarda bu ürünlerin kullanılması, astımın tetiklenmesine neden olabilir.

Kokusuz ürünler tercih edin

Okullarda hem temizlik malzemelerinde, hem de dezenfektanlarda mümkün olduğu ölçüde klorsuz olanları, kokusu az olan ve çevre dostu ürünleri tercih edin.

Çocuklarınızın mümkün olduğunca ellerini su ve sabunla yıkamaları ve dezenfektanı az miktarda kullanmaları yararlı olacaktır. Sınıfların havalandırma sisteminin iyi çalışması sağlanmalıdır. Aksi takdirde astım ve alerjik nezlesi olan çocukların, sıklıkla öksürük ve nezle nedeniyle okul devamsızlığı çok fazla olacaktır.

Okullarda dezenfektanların ve sınıfların temizliğinde kullanılan temizlik malzemelerinin çevre dostu ürünlerden seçilmesi zorunluluğu faydalı bir uygulama olabilir.

(Visited 12 times, 1 visits today)