Normalleşme döneminde diş tedavisi nasıl olacak?

Diş hekimliğinde de bugün itibariyle normalleşme süreci başladı. BAU Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Basa, zorunlu olmadıkça diş hekimine başvuruların mümkünse ertelenmesi gerektiğini vurguladı. Normalleşme döneminde diş hekimleri ne tür tedbirler almak zorunda? Hastalar,  bulaşma riskini azaltmak için neler yapmalı?

Koronavirüs salgınında en fazla risk altında bulunan sağlık çalışanlarının içinde diş hekimleri de yer alıyor. Ve bugün itibariyle diş hekimliğinde de normalleşme süreci başladı.  Normalleşme dönemiyle birlikte, artan diş hekimi randevularına dikkati çeken Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Basa,  diş hekimlerinin nasıl çalışacağına ilişkin bilgiler verdi. Hastalara da uyarı ve önerilerde bulundu.

Hastalar eskisi gibi kabul edilmeyecek

Salgın sürecinin en başından beri, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberleri takip etmekteyiz. Normalleşme süreci, kesinlikle eskisi gibi hasta bakmak şeklinde düşünülmemelidir. Bu kapsamda, normalleşme sürecinin ilk aşamasında, günlük bakılan hasta sayısı, pandemi öncesi dönemde bakılan günlük hasta sayısının yüzde 20-25’i kadar olacak şekilde planlanmalıdır.

Hasta randevuları arasında boşluk bırakılmalı 

Hasta aralarında,  hasta bakılan odanın ayrıntılı dezenfeksiyonu ve havalandırılması için uygun altyapı ve ekipman ihtiyacı karşılanmalıdır. Tüm bu işlemlerin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ise hasta randevuları arasında boşluk bırakılmalıdır. Kovid-19 sonrası alınan yeni enfeksiyon kontrol önlemlerinin hem hastalar, hem de sağlık çalışanları tarafından benimsenmesi için normalleşme sürecinin ilk aşamasından faydalanılması gerekmektedir. 

Randevulara tam zamanında gelmek bulaşma riskini azaltır

Salgın sürecinde, bulaş ihtimalinin azaltılması ve hastaların uygun tedaviyi güvenli koşullarda almaları için sağlık çalışanları ve kliniklerin aldığı önlemlerin yanı sıra, hastaların da bu konuda bilinçli olması çok önemli. Diş hekimine direkt başvurudan önce mutlaka telefonla veya internet üzerinden bilgi alınmalı.

Hastalar bekleme alanlarında bulaşma riskini azaltmak için randevulara tam zamanında gelmelidir. Hastalar, gerekirse bina dışında ya da araçlarında beklemeli. Randevu saatleri geldiğinde klinik içerisine giriş yapmalıdırlar.

Mutlaka maske takılmalı

Hasta ve gelmesi zorunluysa refakatçi, kliniğe gelirken mutlaka maske takmalıdır. Klinik girişlerinde ve bekleme odalarında alkol bazlı el antiseptiği bulundurulmalıdır. Ayrıca hastalar yakın zamanda kovid-19 benzeri semptomlar geçirdiyse veya kovid-19 pozitif bireylerle temasta bulunduysa, bu konuda mutlaka diş hekimine bilgi vermelidir.

Zorunlu olmayan başvurular mümkünse ertelenmeli

Estetik vb. gibi acil tanımının dışında kalan tedaviler, normalleşme süreciyle birlikte yapılmaya başlanacaktır. Ancak pandeminin ülkemizdeki seyri izlenerek,  bu gibi işlemlerin bir süre ertelenmesinin fayda sağlayacağı bilinmektedir. Bu nedenle, zorunlu olmayan başvurular mümkünse ertelenmeli.

Hastalar rahatsızlıklarının acil bir durum olup olmadığına karar veremiyorlarsa ya da var olan problemin bir diş hekimi müdahalesi gerektirip gerektirmeyeceğini bilmiyorlarsa, mutlaka hekimleriyle telefon, mesajlaşma veya video konferans yoluyla bağlantı kurarak, durumları hakkında bilgi almalı.  Gerekiyorsa sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar. 

(Visited 35 times, 1 visits today)