”Müsilajla temas, insan sağlığına zarar verebilir” uyarısı

Uzmanlardan, ”müsilajla temas insan sağlığına zarar verebilir” uyarısı geldi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Özer, Marmara Denizi’ni kaplayan müsilajın (deniz salyası), insan sağlığına zarar verebileceğine işaret etti.

Müsilaj barsak parazitleri, amip türü canlılar içeriyor

Yapılan incelemeler sonucunda, fitoplankton grupların, mikroalglerin ve mikroskobik bitkiciklerin aşırı çoğlamasıyla oluşan müsilajın içinde bazı barsak parazitleri, bazı amip türü canlılar, bazı mantarlar ve sayıca çok miktarda da Nocardia denilen bir bakteriye rastladılar.

Teması zarara yol açabilir

Temas edildiği taktirde insana da elbette zararı olur.  Daha çok yukarıda bahsettiğimiz mantarlara, parazitlere ve bakterilere bağlı olarak cilt lezyonları, temasa bağlı deride kızarıklıklar, döküntü benzeri cilt lezyonları oluşabilir. Allerjik yapılı ve hassas kişilerde kızarıklık ve alerjik döküntü şeklinde, daha geniş cilt lezyonları oluşabilir.

Şimdiye kadar, müsilaj ile ortaya çıkan bir solunum yolu ya da sindirim yolu hastalığı henüz saptanmadı. Ama incelemelere devam edilmesi ve araştırma sonuçlarının açıklanmasıyla, ilerde daha detaylı bilgilere sahip olabiliriz.

(Visited 41 times, 1 visits today)