Lise öğrencilerinden yapay zeka ile Alzheimer’ın erken teşhisi için proje

Bilişim Stratejileri Merkezi’ni hayata geçiren Hisar Okulları yaşamın bir parçası haline gelen yapay zeka uygulamalarına akademik programında yer vererek, Alzheimer’ın erken teşhisi için bir öğrenci projesi gerçekleştirdi.

Teknolojiyi eğitim ortamlarının doğal bir bileşeni olarak akademik programına ve tüm iş süreçlerine dahil eden okul; öğrencilerine yapay zekâ, nesnelerin interneti, bulut sistemleri, programlama ve bilgisayar bilimlerinin çeşitli alanlarında yol göstermeye devam ediyor. Ayrıca okul ‘Açık Kaynak’ yaklaşımıyla bu alandaki bilgi ve tecrübesini Türkiye’nin tüm okullarındaki öğrenci ve öğretmenlerin erişimine sunuyor; her yıl kapsamı genişleyen yüz yüze ve çevrim içi etkinlikler, ortak projeler ve eğitimler düzenleniyor. 

Hisar Okulları Bilgisayar Eğitimi Bölüm Başkanı Sedat Yalçın, “Okulumuz kuruluşundan bu yana bilgi teknolojileri, inovasyon ve yaratıcılık konularına büyük önem veriyor. Bu bakış açısıyla bilgi teknolojileri her düzeyde, tüm derslerin işleniş sürecinin doğal bir parçası haline geliyor. Yapay zeka uygulamaları da son yıllarda öğrencilerimizin en çok ilgisini çeken gelişmelerden biri. Bu alanda Microsoft ile lise seviyesinde örnek bir endüstri işbirliği hayata geçirdik. Bu kapsamda hem yurtiçi hem de uluslararası etkinlik ve üniversite düzeyinde araştırma projelerine imza atan ve kariyerlerine bu alanda yön veren öğrencilerimizle Alzheimer hastalığının teşhisinde yapay zekayı merkeze alan bir proje yürüttük” dedi. 

Lise seviyesinde endüstri işbirliği ile erken tanı odaklı proje 

Endüstri işbirliğinde hazırlanan projede; uluslararası Alzheimer testlerinin araştırılması ve bir havuzda toplanması sonucunda oluşturulan tanı testinin ardından uygulama, makine öğrenimi yardımıyla alınan skorlara göre hastalara yol gösterici bazı önerilerde bulunuyor. 

Alzheimer hastalığında erken tanının hastaların yaşam kalitesine katkısının öneminden yola çıkılarak hazırlanan projede öğrenciler veri yönetimi için Microsoft Azure Stack Edge Pro programından yararlandılar. Program, donanımla hızlandırılan yapay zeka/makine öğrenmesi ile verileri analiz ederek eyleme dönüştürülebilir hızlı içgörüler elde edilmesine yardımcı oldu. Sistemin kurulum aşamasında MS Azure eğitimi alan öğrenciler program sayesinde verilerini daha hızlı şekilde sisteme yükleyerek proje sürecini yürüttüler. 

Projede görev alan öğrenciler Alzheimer hastalığında erken tanının hasta yakınları ve hastanın kendisi için ne kadar önemli olduklarını fark ettiklerini ifade ettiler. Öğrenciler yürüttükleri çalışma ile insanların yaşam kalitesinin artması için teknoloji alanında yürütülen çalışmaları daha iyi anladıklarını ifade ettiler. 

(Visited 4 times, 1 visits today)