Kurban etleri nasıl saklanmalı?

Kurban Bayramına az bir süre kala uzmanlardan da, etin sağlıklı bir şekilde nasıl saklanması gerektiği  konusunda da uyarılar gelmeye başladı. TÜGİS Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Artık,  ”küçükbaşın 4, sığır karkasların ise 8-10 saat dinlendirilmesi” gerektiğinin altını çizdi.

 

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikasınca (TÜGİS), Kurban Bayramı öncesi gıda güvenliğine ve kırmızı etin uygun şartlarda kesim ve muhafazası konusuna dikkat çekildi, önerilerde bulunuldu.

”Sıcak halde kapalı kaplara veya poşetlere koymayın”

Kurban kesimlerinin, yetkili kurumların belirlediği asgari hijyenik şartlara sahip kurban kesim alanlarında yapılması gerektiğini vurgulayan ifade eden TÜGİS Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, şunları söyledi:

Kesilen etler serin bir yerde dinlendirilerek uygun sıcaklıklarda saklanmalı. Küçükbaş hayvan karkasları en az dört saat, sığır karkasları ise en az sekiz-on saat dinlendirildikten sonra parçalanmalı ve soğutma işlemi uygulanmalı.

Etlerin hızla bozulmaması için sıcak halde kapalı kaplara veya poşetlere konulmamalı ve üst üste istiflenmemeli.

Buzdolabında muhafaza süresi genellikle beş-altı gün olup, kıyma haline getirilmiş etlerin muhafaza süresi ise en fazla on iki saat olmalı. Daha uzun süreli muhafaza için etler -18°C’de dondurulmalı ve gerektiğinde kullanılmak üzere küçük porsiyonlar halinde muhafaza edilmeli.”

”Bilim insanlarının tavsiyelerine uyun”

TÜGİS Başkanı Kaan Sidar da, Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların, gıda güvenliği için uygun hijyen ve muhafaza koşullarını sağlamaya azami özen göstermesi gerektiğini belirterek, ”Gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla üretilmiş olan bu teknolojilerin ev ortamında uygulanabilmesi mümkün olmasa da risklerin minimize edilebilmesi için vatandaşların bilim insanlarının tavsiyelerine uyması gerekiyor” dedi.

(Visited 7 times, 1 visits today)