Kovid-19 hastaları virüsü en çok ilk beş gün içinde yayıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, virüsün yayılmasını önlemede erken izolasyonun önemini ortaya koydu. Bilim insanları, koronavirüsle enfekte olan kişilerin semptom göstermeye başlamasının ardından ilk beş gün içinde, hastalığı etrafındaki insanlara bulaştırma seviyesinin en yüksek düzeyde olduğunu açıkladı.

İngiltere’de St. Andrews Üniversitesi’nde Dr. Müge Çevik önderliğinde yapılan çalışmada, Kovid-19 bulaşmış bir bireyin semptomlar geliştirmesinden sonraki 5 günün, toplumsal yayılma için kritik öneme sahip olduğu ortaya konuldu.

Araştırmacılar, söz konusu beş gün içinde enfekte olan kişilerin virüsü, diğer insanlara bulaştırma ihtimalinin en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

Lancet Microbe dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları enfeksiyonun hemen ardından üst solunum yolunda tespit edilen virüs miktarını inceledi. Ardından sonuçlar, semptomatik vakalara ilişkin yapılan 98 küresel çalışmayla karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, çeşitli zaman aralıklarında ağız ve akciğerler arasında ne kadar yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) tespit edildiğini değerlendirdi. 

Mevcut pandemiye neden olan virüs seviyesinin semptomların başladığı anda veya semptomların beşinci gününden önce en yüksek seviyede olduğu bulundu. 

Araştırmacılar, üst solunum yolunda bulunan SARS-CoV-2 virüsünün miktarındaki nispeten hızlı artışın, hastalığın diğerlerinden daha bulaşıcı olmasının bir parçası olduğunu açıkladı.

(Visited 8 times, 1 visits today)