Kovid-19 aşısı için eksi 86 derecelik yerli derin dondurucu hazırlandı

Kovid – 19’a karşı etkili olduğu belirtilen aşı için geri sayım sürerken, aşının eksi 70 derecede saklanması zorunluluğu lojistik ve depolamayı gündeme getirdi. Manisalı Öztaş firması eksi 86 derecede saklama yapabilen yerli ve milli derin dondurucu ürettiklerini, seri üretime de başlayacaklarını duyurdu.

Dünyayı etkisine alan Kovid-19 pandemisine karşı etkili aşı çalışmaları tüm dünyada devam ederken, aşının eksi 70 ile eksi 80 derecede saklanması gerekliliği lojistik ve depolama konusunu gündeme getirdi.

Sağlık sektörüne yönelik soğutucular üreten ve Manisa’da faaliyet gösteren Öztaş Demir Çelik firması, eksi 86 derecede saklama yapabilen yerli ve milli derin dondurucu ürettiklerini, seri üretime de başlayacaklarını duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2019 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi teknoloji geliştirme merkezinde (Teknokent) AR-GE Laboratuvarlarında 14 kişilik inovasyon ekibi ile yerli ve milli ultra derin dondurucular tasarlandığı belirtilerek, tıpta kök hücre, tüp bebek uygulamaları, plazma ürünleri ve kan bankacılığı gibi alanlarda kullanılan eksi 86 ultra derin dondurucuların, 2020 yıl sonu itibariyle numune üretim sürecinin tamamlandığı vurgulandı.

Firmanın ”COOLERMED eksi 86 ultra derin dondurucu”yu yılda 15 bin adet üretilebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtilen açıklamada, Kovid-19 aşısının muhafaza edilmesini mümkün kılan ”COOLERMED LWF670” ile de birçok noktada aşı istasyonları kurmanın mümkün olacağı ifade edildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

”LWF 670, klasik soğutma sistemine göre çok daha verimli bir soğutma performansı sağlayan raftan soğutma sistemine sahiptir. Ürünler ısı transferi ile doğrudan raftan soğutulur. Dolap kapağının içinde bulunan ekstra kapaklar, dolap açıldığında sadece ihtiyaç duyulan rafın kapağının açılmasını, diğer rafların ısı kaybına uğramamasını sağlar.

Özel kapı kolu tasarımı ve çift conta sistemi sayesinde maksimum sızdırmazlık sağlayan ve opsiyonel olarak sunulan karbondioksit besleme ünitesi sayesinde herhangi bir enerji kesintisinde ürünlerin bir süre daha güvenli soğukluk derecesini muhafazasını sağlar, verileri 72 saat saklar. Eksi 86 ultra derin donduruculara wi-fi ile uzaktan erişim sağlanarak sıcaklık değişimleri takip edilir. Özel yazılımı sayesinde, verilere üzerindeki yazıcı ve mobil iletişim ile erişilebilir.”

(Visited 40 times, 1 visits today)