Koronavirüsün yüzde 80 ölümcül olan hibrit bir mutasyonu üretildi

ABD’li bir grup bilim insanın bir laboratuvarda ölümcül yeni bir Covid-19 varyantı ürettikleri ortaya çıktı. Buna göre araştırmacılar, Covid-19’un ne kadar ölümcül olabileceğini anlamak için yüzde 80 ölüm oranına sahip, koronavirüsün Omicron ve orijinal Wuhan türlerini birleştiren yeni bir hibrit virüs oluşturdu.

ABD’de yer alan Boston Üniversitesi’nde bilim insanları, bir laboratuvarda koronavirüsün oldukça ölümcül yeni bir varyantını üretti.

Dailymail’in haberine göre, Covid-19’un ne kadar ölümcül olabileceğini görmek isteyen araştırmacılar, bir çalışmada farelerin yüzde 80’ini öldüren Omicron ve orijinal Wuhan türünü birleştiren hibrit bir koronavirüs yarattı.

Söz konusu olay, benzer uygulamaların pandemiyi başlatmış olabileceğine dair korkulara rağmen, virüs manipülasyonu araştırmalarının ne kadar tehlikeli olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmada, Boston Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, insan hücrelerine bağlanan ve onları istila eden Omicron’un başak proteinini çıkardı.Başak proteinleri koronavirüste her zaman mevcuttu, ancak zamanla daha da gelişti. Omicron’un başak proteininde onu oldukça bulaşıcı yapan onlarca mutasyon bulunuyor. Araştırmacılar, Omicron’un başak proteini, pandeminin başlangıcında Wuhan’da ilk ortaya çıkan orijinal türe bağladı. Ardından bilim insanları, orijinal Omicron varyantına kıyasla farelerin yeni hibrit varyantı nasıl karşıladığını inceledi.

(Visited 44 times, 1 visits today)