Koronavirüs acil doğuma neden olur mu?

Koronavirüs salgını, hamilelerin de korkulu rüyası haline geldi. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Dr. Gürsoy, annede kovid-19 saptanmasının acil doğum yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi. Anne adayı ve bebeğin durumu değerlendirildikten sonra, gebelik haftası da göz önüne alınarak, her anne adayına özel bir takip ve tedavi şeması oluşturulduğunu bildirdi.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı  Dr. Öğr. Üyesi Ali Gürsoy, koronavirüsün acil doğum gerektirip gerektirmediği ve anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler hakkında, şunları söyledi.

Hamilelik kadınları virüs kaynaklı enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir. Ancak…

Hamilelik, kadınları virüs kaynaklı enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir. Ancak henüz kovid-9 enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıt yok.  Yine de kovid-19  ve influenza gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarında, gebelerin ciddi hastalık geliştirme riskleri artabilmekte. 

Gebelerde bulgular nasıl ortaya çıkmakta?

Gebelerde koronavirüs enfeksiyonu bulguları diğer bireylerden farklı değil. Hastalık ateş, öksürük, kas ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, ishal ve nefes darlığı gibi bulgular gösteriyor. Bu bulguların varlığında ve koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerle temas olmuşsa mutlaka hastaneye başvurmalarını istiyoruz.

Acil doğum gerekir mi?

Annenin koronavirüse yakalanması acil doğum yapılmasını gerektirecek bir durum değil. Anne adayının ve bebeğin durumu değerlendirildikten sonra, gebelik haftası da göz önüne alınarak her anne adayına özel bir takip ve tedavi şeması oluşturulmakta. Enfekte annelerin birkaçında erken doğum gerçekleşti. Ancak bu durumun koronavirüsle ilişkili olup olmadığı bilinmiyor.

Gebelere öneriler 

Anne adaylarının da enfeksiyondan korunmak için genel önerilere uyması yeterli . El temizliğine dikkat edin. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın, imkan yoksa alkol bazlı el antiseptiği kullanın. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmanıza gerek yok, normal sabun yeterli. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas etmeyin. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün, yoksa; dirsek içinizi kullanın. Mümkün oldukça toplu alanlardan uzak durun ve misafir kabul etmeyin.ağlık kuruluşlarında hastalarla temas etmemeye özen gösterin. Kalabalık yerlere gitmeyin, zorunda kalırsanız ağız ve burnunuzu kapatın, maske kullanın, sosyal mesafe kuralına uyun.

(Visited 29 times, 1 visits today)