Korona korkusu sigara bıraktırıyor

Koronavirüs korkusu sigara bıraktırıyor. Pandemi süresince Yeşilay Danışmanlık Merkezini arayanlarla yapılan araştırmada, sigarayı bırakan her 10 kişiden 1’inde, bu kararın verilmesinde koronavirüs salgınının etkili olduğu gözlendi.

Yeşilay Danışmanlık Merkezi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, pandemi döneminde tütün bağımlılığının en öncelikli konuları arasında olduğunu  bildirdi.

Bu konuda hem farklı kanallardan vatandaşlara ulaştıklarını, hem de sigarayı bırakmak isteyenlere uzaktan destek sağlamaya başladıklarını belirten Prof. Dr. Öztürk, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde verdikleri danışmanlık hizmeti için, pandemi sürecinde tütünle ilgili 25 bin 829 arama geldiğini anlattı.

”Her 4 kişiden 1’i sigarayı azaltmış”

Hattı arayanlardan, online ve yüz yüze toplam 5 bin 880 kişiyle görüşme sağladıklarını belirten Prof. Dr. Öztürk, bu süreçte destek verdikleri kişilerle bir de araştırma yaptıklarını belirtti.

Buna göre, sigarayı bırakmayı düşünenlerin oranının 2017 yılında yüzde 35’iken , yüzde 58’e yükseldiğine işaret eden Prof. Dr. Öztürk,  şunları söyledi:

”Araştırma sonuçlarına göre bu sürede sigarayı bırakan her 10 kişiden 1’inde, koronavirüs salgınının etkili olduğunu gözlemledik.  Katılımcılardan her 4 kişiden 1’i, salgın döneminde sigara kullanımını azalttığını belirtti. Salgın sırasında sigara kullanımını azaltanların yüzde 85’i de, sigaranın koronavirüs tedavisini olumsuz etkilediğine inandığını ifade etti.’

(Visited 13 times, 1 visits today)