Korona gözleri de kuruttu

Salgın ve havaların soğumasıyla birlikte çoğumuz zamanının büyük bölümünü evde geçiriyor. Kimi iş, kimi ders, kimi de gündemi takip etmek için saatlerce bilgisayar ve telefon başından ayrılmıyor. Kapalı mekanlarda odanın yeterince nemli olmaması ve uzun süre bilgisayar ekranına bakarken göz kırpmayı aksatmak, gözyaşının buharlaşmasını artırarak, gözlerde kuruluk problemine neden olabiliyor. Son aylarda sıklığı artan bu probleme karşı evde neler yapılabilir?

Acıbadem Fulya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay, göz kuruluğu belirtileri ve önlenmesi için neler yapılması gerektiğine ilişkin, şunları anlattı.

Gözde kuruluk nasıl belirti veriyor?

Gözlerde kuruluk gözde yanma, batma hissi, kaşıntı, kızarıklık, okurken gözün çabuk yorulması ve bulanık görme gibi yaşam kalitesini oldukça düşüren sorunlara yol açabiliyor. 

Su içmeyi alışkanlık edinin

İhtiyacımızdan az su tükettiğimizde gözyaşı üretimimiz azalıyor.  Sağlıklı gözyaşı üretimi için vücudumuzdaki su oranının yeterli düzeyde olması gerekir. Göz kuruluğuna karşı günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Omega-3 sofranızda bolca bulunsun

Yapılan araştırmalar, omega-3’ün göz kuruluğu semptomlarını azalttığını gösteriyor. Sağlıklı gözyaşının en üst katmanını yağ tabakası oluşturuyor. Omega-3 bu tabakayı destekliyor ve gözyaşının kalitesini arttırıyor. Dolayısıyla omega 3’ten zengin olan balıkların (uskumru, ton, somon ve sardalya) yanı sıra ceviz ve semizotu gibi besinlere sofranızda düzenli olarak yer açın.

Kapalı mekanlarda nem oranını ayarlayın

Yeterli havalandırması olmayan kapalı alanlarda, klimanın havayı sıcak ve kuru bir hale getirmesi gözyaşının buharlanmasını artırarak, gözlerde kuruluğa yol açabiliyor. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı her gün sık sık havalandırmaya ve ortamın nem oranının yüzde 45 civarında olmasına dikkat edin. Evde, ofiste ve özellikle araç içerisinde klimanın doğrudan yüzünüze üflememesine dikkat edin.

Her 40 dakikada bir 40 saniye mola

Artan ekrana bakma süresi göz kuruluğunun oluşumuna zemin hazırlıyor.  Ekrana baktığımız süre boyunca göz kırpma aralığımız azalıyor ve gözyaşı çok daha hızlı buharlaşıyor. Bu durum da göz kuruluğuna neden oluyor. Ekran başında geçirdiğiniz süreçte, göz sağlığınızı korumak için monitörün yüksekliğini göz seviyesinde veya altında olacak şekilde ayarlayın. Her 40 dakikada bir 40 saniye kadar ara vermeyi de ihmal etmeyin.

Rüzgarlı havada gözlük şart

Düzenli yürüyüş yapmak her ne kadar sağlık için çok önemli olsa da, soğuk ve rüzgarlı havada uzun süre kalmak göz yaşını buharlaştırarak, göz kuruluğuna neden olabiliyor. Soğuk ve rüzgarlı havada geniş çerçeveli gözlükler veya koruyucu siperlik kullanmanız göz kuruluğuna karşı fayda sağlayabiliyor. 

Kontakt lens kullanıyorsanız, dikkat

Kontakt lensin doğru kullanılmaması da, göz kuruluğunun yaygın nedenleri arasında yer alıyor. Kontakt lens su içeriyor ve kurumaması gerekiyor. Sürekli ıslak tutmak için kullanılmayan zamanda solüsyonda bekletiliyor, göze uygulandığında ise bu nemi göz yaşından alıyor.  

(Visited 35 times, 1 visits today)