Koku testleri, artan Kovid vaka sayılarını ortaya çıkarabilir

Koku testlerinin, artan Kovid vaka sayılarını ortaya çıkarabileceği bildirildi. Yapılan çalışmaya göre, bir kişinin koku alma yeteneğinin hızlı test edilmesi, Kovid-19 salgınlarını durdurmaya yardımcı olabilir.

Koku testlerinin, artan Kovid vaka sayılarını ortaya çıkarabileceği bildirildi. Yapılan çalışmaya göre,bir kişinin koku alma yeteneğinin hızlı test edilmesi, Kovid-19 salgınlarını durdurmaya yardımcı olabileir.

Nature Dergisi‘nde yer alan makalede, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin dörtte üçünden fazlasının koku alma duyularının bir kısmını veya tamamını kaybettiğinin bilindiği belirtilerek, bunun üzerine ABD Kolorado Boulder Üniversitesi’nden Roy Parker ve meslektaşları, koku kaybı için kitlesel testlerin bir salgını bastırmaya yardımcı olup olamayacağını çalıştığı kaydedildi.

Makalede, ekibin simülasyonlarının, her üç günde bir uygulanan bir koku testinin, enfekte kişilerin en az yüzde 50’sinin tespit edilebilir bir koku kaybı yaşadığı varsayılarak, 20 bin kişilik bir nüfusta enfeksiyonlarda bir artışı önleyebileceğini gösterdiği vurgulandı.

(Visited 20 times, 1 visits today)