Kanser hastalarına ‘Kovid-19 aşısı olsunlar’ önerisi

Kanser hastaları ve yakınları  “kanser hastalarına Kovid-19 aşısı yapılmalı mı?” sorusunun yanıtını merak ediyor. 

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Hastanın genel durumunun iyi olması durumunda aşı olunmasını öneriyoruz” dedi.

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, farklı teknolojilerle üretilen Kovid-19 aşılarının hiçbirinin canlı virüs aşısı olmadığına dikkat çekerek, “Hastanın genel durumunun iyi olması durumunda aşı olunmasını öneriyoruz” dedi. 

Prof. Dr. Serdar Turhal, aşılarla ilgili yapılan çalışmaların kanser hastalarını içermediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Aşılardan beklenen etkinliğin özellikle aktif kemoterapi alan hastalarda düşük olacağı öngörülmekle birlikte, kanser hastalarına bu aşılardan herhangi birinin yapılmasının hastalarda Kovid-19 enfeksiyonu riskini azaltacağı düşünülerek Sağlık Bakanlığının onayladığı Covid-19 aşılarından birini yaptırmasını öneriyoruz.”  

Hangi tip aşının daha uygun olacağına ilişkin kanser hastalarına yönelik çalışmalar olmadığından çok fazla bilgi bulunmadığını da  anlatan Prof. Dr. Serdar Turhal, “Biz bu aşıların hepsinin teorik olarak uygulanabileceğini düşünüyoruz. Yani hem mRNA aşısını hem de inaktif aşıyı öneriyoruz” dedi.

Hastanın durumu iyi ise aşı her evrede uygulanabilir

Her kanser hastasının aşı olabileceğini ancak hastaların aktif Covif-19 enfeksiyonu olduğu dönemde bu aşıların yapılmasını ya da kanser hastalığına bağlı düşkün olduğu dönemde bu aşıların yapılmasının önerilmediğini belirten Prof. Dr. Serdar Turhal, “Genel durumu iyi olan hastaya yapılmasını öneririz. Evre ile ilgili bir kısıtlamamız yok, her evrede bu aşılar yapılabilir” şeklinde konuştu. 

Kanser hastalarının yüzde 5’i Covid-19 nedeniyle hayatını kaybediyor

Kanser hastalarının bu virüse yakalandıklarında kesinlikle öleceklerinden korktuklarını belirten Prof. Dr. Serdar Turhal, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığının yardımıyla Türkiye’de kanser hastalığı tedavisi gören bin 523 Covid-19 hastalığına yakalanmış hastayı takip ettik. 1 aylık takibimizde bu hastalardaki ölüm oranı yüzde 5.1 idi.

Radyasyon Onkolojisi Derneği’in yaptığı çalışmada da yine yüzde 5 oranı bulundu. Daha önce Çin’den rapor edilen yüzde 40 oranındaki rakamlar bizim kendi takip ettiğimiz hastalarda görülmedi, çok daha düşük bir ölüm oranı görüldü. Bu veriler Aralık ayı başında UICC (Union for International Cancer Control) kurumunun International Journal of Cancer isimli prestijli dergisinde yayımlandı. Burada yayınlanmış olması Türkiye datasının kıymetli olduğunun da bir göstergesi diyebiliriz.

Yakın zamanda New York Sloan Kettering Kanser Merkezinden gelen bir başka raporda da kanser hastalarının Covid-19’a yakalandıkları zaman iki aya kadar bulaştırıcılıklarının devam ettiğine ilişkin erken raporlar var.” 

(Visited 18 times, 1 visits today)