Kalp sağlığı için ”Kırklı yaşlardan sonra aspirin” kullanılmalı mı?

Günümüzde kalp hastalıkları hakkında bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak uzmanlara göre, kalp sağlığı hakkında toplumda yayılan bilimsellikten uzak söylemler, kalp sağlığını riske atıyor, hastaların yaşamlarını kaybetmelerine bile neden olabiliyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Turfan, sağlığı hakkında toplumda yayılan bilimsellikten uzak söylemlerin kalp sağlığını riske attığını, hatta hastaların yaşamlarını kaybetmelerine bile neden olabildiğini vurguladı.

Bu söylemlerden birinin de, ‘‘Kırklı yaşlara geldikten sonra herkes aspirin kullanmalı”  olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Turfan, şöyle dedi:

Hiç kalp krizi geçirmeyenlerin aspirin kullanması… 

Kan sulandırıcılar, kalp krizi geçiren veya stent ya da by-pass yapılan hastalarda ömür boyu kullanılması gereken ve yeniden kalp krizi riskini düşüren bir ilaçtırAncak hiç kalp krizi geçirmeyenlerin aspirin kullanarak kalp krizi ve ölüm riskini azaltmaları, tartışmalı bir durumdur. Bazı kan sulandırıcıların mide üzerine zararlı etkileri mevcut ve kanama riskini artırıyor. O yüzden ‘primer koruma’ dediğimiz hiç kalp krizi geçirmemiş hastalarda aspirin kullanımı ancak kalp hastalığı açısından çok yüksek riskli bireylerde faydalı oluyor. Düşük riskli insanların aspirin kullanmasının bırakın faydasını, zararı dahi olabiliyor.

(Visited 51 times, 1 visits today)