Kalp hastaları, yüzme öncesi bu uyarıları dikkate alın

Yaz tatillerinde kalp krizi riski artıyor. Bu nedenle de uzmanlar, özellikle kalp hastalarının yüzerken ılık suyu tercih etmeleri, yüzmeye yavaş başlamaları ve bazı belirtilerde yüzmeye ara vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

 

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Ateş,  deniz sezonunun açılmasıyla birlikte kalp krizi vakalarında artış yaşandığına işaret ederek, kalp hastalarına yüzme sırasında dikkat etmeleri gerekenleri anlattı.

Mutlaka doktordan onay alın 

Kalp hastalarının yüzmeye başlamadan önce doktorlarından onay almaları çok önemlidir. Doktorun, hastanın genel sağlık durumuna ve kalp hastalığının ciddiyetine göre hasta için uygun egzersiz seviyesini belirlemesi gerekir.

Suyun sıcaklığı önemli 

Öte yandan suyun sıcaklığı da çok önemlidir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak su, kalp üzerinde ekstra stres yaratabilir. Ilık suyun genellikle daha güvenli olduğu bilinmektedir. Soğuk su, kan damarlarının daralmasına ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olabilir, bu da kalp krizi riskini artırabilir.

Yüzmeye yavaş başlayın

Bir diğer önemli faktör de yüzmeye yavaş bir başlangıç yapmak gerekir. Yüzmenin de bir egzersiz olduğunu kabul edersek, bu egzersize yavaş başlamak ve yavaşça yoğunluğu artırmak kalp hastaları için önemlidir. Aniden yoğun yüzme aktivitelerine başlamak kalp üzerindeki stresi artırabilir, bu da kalp krizini tetikleyebilir.

Yalnız yüzmeyin

Uzun süreli yüzme aktivitelerinde düzenli aralıklarla mola vermek de önemlidir. Bu durum, kalbin dinlenmesini sağlar ve aşırı efordan kaçınılmasına yardımcı olur. Kalp hastalarının güvenlik açısından yalnız yüzmemeleri de büyük önem taşıyor. Yanında mutlaka birisinin olmasını öneriyoruz. Bu acil bir durumda hızlı müdahale edilmesini sağlayacaktır.

Bu belirtilerde yüzmeye ara verin  

Çok önemli bir uyarıyı da belirtilerle ilgili vermek istiyorum. Yüzme sırasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya aşırı yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkarsa, hastalar hemen durmalı ve dinlenmelidirler. Bu belirtiler ciddi bir duruma işaret edebilir.

(Visited 3 times, 1 visits today)