Kadınlarda geç yumurtlama neden olur ?

Her kadında ara sıra geç yumurtlama meydana gelebilir. Seyrek geç yumurtlama, tipik olarak bir endişe nedeni olarak kabul edilmemelidir. Ancak, düzenli olarak meydana gelen geç yumurtlama, bir kişinin doğurganlığını azaltabilir ve ağır regl dönemlerine neden olabilir. Peki, geç yumurtlama neden kaynaklanıyor? Ne zaman doktora gidilmeli?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, kadınlarda geç yumurtlamanın nedenlerini anlattı.

Polikistik Over Sendromu (PKOS): Polikistik Over Sendromu, kadın kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir.

Hipotiroidizm (Yetersiz tiroid): Hipotiroidizm, kadınların üreme hormonlarının aylık hormonal döngülerini etkileyebilir. Hatta yumurtlamayı engelleyebilir. Kadınların hipotirodizmi geliştirme olasılığı erkeklerden çok daha fazladır.

Aşırı stres: Aşırı derecede fiziksel veya duygusal stres yaşayan kişilerin yumurtlaması durabilir veya başka regl dönemi değişiklikleri yaşayabilir.

Emzirme:  Bir kişi yalnızca emzirdiğinde, vücut doğal olarak regl döneminin gerçekleşmesini ve yumurtlamayı durdurur. Normal regl kanaması ve yumurtlama genellikle, kişi emzirmeyi bitirdiğinde veya bebekleri katı yiyeceklere başladığında ve emzirmeye daha az sıklıkla başladığında devam edecektir.

Hiperprolaktinemi: Journal of Human Reproductive Sciences’da 2013 yılında yayınlanan bir makaleye göre, hiperprolaktinemi, geç veya gözden kaçan yumurtlamanın nadir nedenleri arasında yer alır. Hiperprolaktinemi, kadın vücudunda anne sütü üretimini uyaran bir hormon olan prolaktinin normalden daha yüksek seviyelerde üretildiği zaman ortaya çıkar.

Hiperprolaktinemi ayrıca, iyi huylu bir beyin tümöründen veya bazı ilaçların kullanımından da kaynaklanabilir.

İlaçlar/Uyuşturucular : Bazı ilaçlar ve uyuşturucular yumurtlamayı önleyebilir. Journal of Women’s Health’e göre, esrarın yumurtlama bozukluğuyla bir ilişkisi olabilir.

Bununla birlikte, belirli ilaçların ve maddelerin yumurtlama üzerindeki etkisine yönelik araştırmalar devam etmektedir ve araştırmacıların herhangi bir bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırma yapmaları gerekmektedir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Bireyler regl döngüleri, yumurtlama yetenekleri veya doğurganlıkları hakkında endişeleri varsa hemen doktora görünmelidir. Genel olarak, kişi ne kadar erken tedaviye başlarsa sonuç o kadar iyi olur. Ancak,  aşağıdakilerden herhangi biri mevcutsa bir doktora görünmek de önem arz eder;

Regl döngüleri 23 günden kısa, 35 günden uzunsa,

Regl döngüsünde ani değişiklikler meydana geliyorsa,

Dönemler herhangi bir sebep olmaksızın aniden duruyorsa,

Ağır regl kanaması oluşuyorsa,

Şiddetli dönem ağrıları meydana geliyorsa,

PCKOS semptomları, hipotiroidizm veya hiperprolaktinemi durumu varsa,

35 yaşın altındakiler denemenin ardından 12 ay içinde veya 35 yaşın üzerindekiler 6 ay içinde hamile kalamıyorsa.

(Visited 20 times, 1 visits today)