Jet Hızıyla Yemek Yiyenlere Öneriler

Hızlı yemek yeme, alışkanlık haline gelmeden önleminizi alın.

Stresli iken yemek yemeyin, yemek yerken sohbet edin.

Siz de ”jet hızıyla yeme”, ”arkandan atlı mı kovalıyor?’ uyarılarıyla sıkça karşılaşıyorsanız,  yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizin vakti gelmiş demektir.  Çünkü hızlı yemek yeme kronik hale geldiğinde obezite ve metabolik sendrom gelişimine yatkınlığı artırır.

Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Uz. Dr. Remzi Beştaş, hızlı yemek yeme alışkanlığının yol açtığı sorunlara dikkat çekti, yavaş yeme alışkanlığının nasıl kazanılabileceği konusunda önerilerde bulundu.

Hızlı yemek doyma duygusunu ortadan kaldırır.

Hızlı yemek yeme sonucunda besin maddeleri, mideye tam sindirilmemiş bir halde ve daha büyük lokmalar halinde ulaşır. Besinler sindirim için hazır olmadığından da mide daha fazla efor harcar, yorulur ve beraberinde de hazımsızlık, dolgunluk hissi, yanma, şişkinlik ve ağrı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Mide ve beyin senkronize çalışmaktadır. Bu nedenle yemek yerken alınan bir lokmanın mide tarafından karşılanması ve uyarının beyne gidip doyma merkezini uyarması ortalama 20 dakika sürer. Vakit kazanmak için hızla yenilen bir yemek, beynin doyma merkezini geç uyarır ve beyne doyma ile ilgili mesajı da geç ulaştırır. Bu davranış bir alışkanlık haline geldiğinde ise doyma merkezi uyarılmadığından daha fazla yemek yenmiş olur. Hızlı yemek yeme bir süre sonra kronik hale geldiğinde obezite ve metabolik sendrom gelişimine yatkınlığı artırır. Aşırı kilo da diyabet ve kalp-damar hastalıkları ve inme gibi önemli sorunlara davetiye çıkarır.

Yavaş yemek yeme vücuda sağlık kazandırır

Yavaş yenilen yemek sayesinde mide de yanma, ekşime, dolgunluk hissi oluşma riski en aza iner. Bu da yemeği daha keyifli hale getirir, besinlerden tat almayı sağlar.Yavaş yeme ve besinlerin iyi çiğnenmesi ile sindirim ve besinlerin emilimi artar. Besinlerin iyi çiğnenmesi, özellikle pişmemiş çeşitli meyve ve sebzelerin sindirimi için oldukça önemlidir.

Yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmak için öneriler…

Hızlı yemek yeme alışkanlığını bir anda değiştirmek mümkün değildir. Fakat yemek yeme süresini uzatmak için bazı önerilere uymak yararlı olabilir.

Yemek yerken; ”Beslenme ortamınızın rahat olmasına dikkat edin. Ara öğünler ile açlığınızı dengeleyin. Yemeklerinizin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Yemek yerken sohbet edin. Her lokmada çatalı, bıçağı ya da kaşığı elinizden bırakıp diğer lokmada tekrar alın. Loş ışıkta ve televizyon izlerken yemek yemeyin. Çiğnemek için uzun süre harcamanızı gerektiren yüksek lifli besinleri seçin. Stresli iken yemek yemeyin. Yemek partnerinizi doğru seçin; yavaş yemek yiyenlerle sofraya oturun ve onlara ayak uydurun.

Şule Yılmaz

(Visited 171 times, 1 visits today)