İstanbul Tabip Odası: Türkiye’de Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısının gerçekte 35 bine ulaştığını biliyoruz

İstanbul Tabip Odası’nca, ”Türkiye’de Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısının gerçekte 35 bine ulaştığını biliyoruz” denildi.

İstanbul Tabip Odası’nca, ”Türkiye’de Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısının gerçekte 35 bine ulaştığını biliyoruz” denildi.

Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, Kovid-19 pandemisinin dünyada ve ülkemizde bütün hızıyla devam ettiğine işaret edilerek, şöyle devam edildi:

”Sağlık Bakanlığı dün 168 yurttaşımızın öldüğünü, toplam can kaybının da 12.840’a çıktığını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü kayıtlarına göre ise önceki gün sadece İstanbul’da 211 kişi “bulaşıcı hastalık” nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye’de COVİD-19 kaynaklı ölüm sayısının gerçekte 35 bine (OTUZ BEŞ BİN) ulaştığını biliyoruz.

İnsanlarımız can derdindeyken özel hastane patronları ise kâr derdinde. Salgının başlangıcında “Bu ücretlerle hasta bakmayız.” diye isyan bayrağını çekmişlerdi. SGK’nın ödemeleri arttırması sonrasında ise “Bu ‘Pandemi Piyasası’ndan nasıl pay kaparız?”ın peşine düştüler. Şimdilerde bir yandan aslında ücretsiz yapılması gereken PCR testlerini pazarlıyorlar; bir yandan da hem SGK’dan, hem de canının derdine düşmüş vatandaşların cebinden para kazanarak salgını fırsata çeviriyorlar. ”

Sağlık Bakanlığı’nın illere gönderdiği yazı ile özel hastanelere ruhsat dışında yoğun bakım yataklarını arttırma izni verdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Öncelikle Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz:

Salgın tamamen kontrolden çıktı mı? Mevcut yoğun bakım yatakları yetersiz mi kalıyor? Durum bu kadar mı vahim?

Gerek duyuluyorsa elbette yoğun bakım yatak sayısı artırılabilir, ancak yeterli personel desteği sağlamadan yatak sayısını artırmak verilen sağlık hizmetinin niteliğini azaltmaktan başka işe yaramayacaktır.

Sağlık Bakanlığı’nın son genelgesi özel hastanelerin dolmuş mantığı ile çalışmasına, özel hastane patronlarının daha fazla kâr etmesine hizmet ediyor. Özel hastanelerin Kovid-19 pandemisi süresince artan yoğun bakım yatak ihtiyacını karşılama bahanesi ile zaten tıkış tıkış dolu olan yoğun bakımlara ek yatak yerleştirilmesine izin vererek toplumun sağlığı hiçe sayılmış, patronların daha fazla kâr etmesine aracı olunmuştur. pandemi bahanesi ile metal işçİlerinin yürüyüşüne saldırarak engel olanlar bugün özel hastane yoğun bakımlarında daha fazla kâr etme, krizi fırsata çevirme amacıyla böyle bir izni veriyor.

Sorumlulara sesleniyoruz; salgınla mücadele hastanelerde, yoğun bakımlarda değil sahada kazanılır. 

Bugüne kadar izlenen eksik, yanlış, tutarsız uygulamalara derhal son verilmeli; acilen aklın ve bilimin ışığında, açık, şeffaf, güvenilir, toplumun bütün kesimlerinin katılımına açık yeni bir salgın politikası oluşturulmalıdır.”

(Visited 15 times, 1 visits today)