İnek sütü alerjisi olan çocuklara hangi süt verilebilir?

Çocuklarda en sık rastlanan gıda alerjisi türlerinden biri de  inek sütü alerjisidir. Kendini kusma, ciltte döküntü ve nefes darlığı gibi belirtilerle gösterir. Peki, inek sütü alerjisi olan çocuklara keçi ye da manda sütü verilebilir mi? 

Diyetisyen Özden Örkcü, pastörize edilmiş keçi sütünün, inek sütü alerjisi olan çocuklar için sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayacağını söyledi.

Keçi sütü, anne sütüne en yakın süt

Folik asit eksikliği dışında keçi sütü insan sütüne en yakın olanıdır. Folik asit takviyesi yaparsanız, keçi sütü anne sütüne en yakın olanıdır. Hafif asidik olan inek sütünün aksine, keçi sütü alkalidir. Bu da asit sorunu olan kişiler için çok faydalıdır. 

Çocukların beslenmesinde kullanılabilir

Keçi sütü homojen proteini, yağ dağılımı, küçük boyutlu yağ tanecikleri ve daha az laktoz nedeniyle daha sindirilebilir  bir süttür.  Bu nedenle pastörize edilmiş keçi sütü bebek beslenmesinde de kullanılabilir. Keçi sütü tüketimi ile semptomlar ortadan kalkabileceğinden, inek sütü alerjisi olan çocuklar için keçi sütü sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlar. 

Manda sütü bebek ve yaşlılara önerilmiyor

Manda sütü, inek sütünden yüzde 10-11 daha fazla protein içeriyor. Manda sütü içerdiği protein miktarı nedeniyle bebekler ve yaşlılar için önerilmez.

(Visited 7 times, 1 visits today)