İnatçı öksürüğe de, kiloya da karşı sirke

Sirkenin elmadan bala, adaçayından ayvaya, ebegümecinden biberiyeye kadar dünyada 100’den fazla çeşidi var. Son yıllarda popülaritesi giderek artan sirkenin ”kilo kontrolüne” yardımcı olmadan, ”şekeri dengelemeye” kadar pek çok faydası bulunuyor. Uzmanlar, 3 ay boyunca her gün yemeklere katılacak 1 yemek kaşığı sirkenin, beden kitle indeksinde 0.4-0.7 puanlık azalmaya neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunduğunu hatırlatıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan,  bilinen en eski mayalı ürünlerden biri olan sirkenin faydalarını anlattı.

Kilo kontrolüne katkı sağlıyor

Üç ay boyunca, her gün yemeklerinize katacağınız 1 yemek kaşığı sirkenin beden kitle indeksinde 0.4-0.7 puanlık azalmaya neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunuyor. Salata ve yemeklerinize her gün 1 yemek kaşığı sirke ekleyebileceğiniz gibi, bu miktarı suda seyrelterek de tüketebilir ve kilo kontrolünüz açısından fayda sağlayabilirsiniz. Ancak günde 1 kaşık sirke tüketimini obezitenin çaresi olarak görmemek gerek.

İnatçı öksürüğe iyi geliyor

Tüm bakterilere karşı etkin olmadığı ortaya konsa da çok eski bir formül olarak bal ve sirke karışımı inatçı öksürüklere karşı hala kullanılıyor. Fakat asitlik derecesinin yüksek olduğu ve tahriş etme kabiliyetinin olduğu da unutulmadan kullanılmalıdır.

Hijyen sağlamaya destek oluyor

 Sebze ve meyvelerin son yıkama suyuna sirke eklenmesi besin hijyenini sağlamada etkili oluyor. Sebze ve meyveleri,  1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke koyduğumuz suda 5 dakika bekleterek, dezenfekte olmalarını sağlayabiliriz.

Yüksek tansiyona iyi geliyor

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, her gün sirkeli su içen farelerin tansiyonlarında, içmeyenlere göre bir düşüş yaşandığı görüldü. Henüz insanlar üzerinde yapılan bir çalışma yok. Ancak sirke yiyeceklere lezzet kattığı için tuz ihtiyacını azaltabilir. Böylece tansiyonu düşürmeye yarayabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin sindirim sistemi sorunları yoksa 1 yemek kaşığı sirkeyi, bol suyla karıştırıp tüketmelerinde bir sakınca olmayabilir.

Tümörlerle savaşıyor

Farelerde yapılan bir başka çalışmada, sirkenin tümörler üzerindeki etkisini gösteriyor. Aşılama yöntemiyle kanser oluşturulan iki grup farede, sirkeli suyla beslenen farelerin beslenmeyen farelere göre önemli ölçüde daha küçük tümör hücrelerine sahip olduğu görüldü. Sirkedeki antitümör faktörler henüz tanımlanmadı. Ancak bilim insanları, sirkenin bağırsaklarda diyet lifinin sağlıklı yağ asitlerince parçalanmasını sağlayarak bunu yaptığını düşünmekte.

Kan şekerini dengelemeye yardım ediyor

Yine karbonhidrat içeren bir öğünden sonra tüketilen beyaz sirkenin, vücudun verdiği glisemik cevabı anlamlı bir düzeyde düşürdüğünü ve insülin duyarlılığını da belirgin ölçüde artırdığını gösteren çalışmalar var. Burada sirke içindeki asetik asitin, nişasta sindiren enzimlerle etkileşime girdiği için kan şekeri yönetimine yardımcı olmada rol oynadığı düşünülüyor. Tüm bu özellikleriyle sirke diyabeti tedavi etmez ama belli bir miktarda kullanımı vücudun karbonhidratı daha iyi sindirmesine yardımcı olabilir.

Bağırsakları koruyor

Mayalanma sırasında açığa çıkan yararlı bileşikler özellikle antioksidanlar, sirkenin yine de bağırsak dostu bir besin olmasına yetiyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)