Hoşuna gittiği için mi, yoksa bir sorun nedeniyle mi parmak ucunda yürüyor?

Yürümeye yeni başlayan çocuklarda parmak ucu yürüyüşü oldukça yaygındır. Ailelere sevimli gelen bu durumun  geçici olduğu düşünülür. Uzmanlara göre,  en geç 2 yaşına kadar çocuğun normal yürüyüş düzenine geçmesi gerekir.  Çünkü uzun süren parmak ucu yürüyüşü bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu yüzden de nedenleri araştırılmalı.

Yürümeye yeni başlayan çocuklarda parmak ucu yürüyüşü oldukça yaygındır. Ve aileler, bu durumun geçici olduğunu düşünür. En geç 2 yaşına kadar çocuğun normal yürüyüş düzenine geçmesi gerektiğinin altını çizen Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Çocuk Fizyoterapisti Şehnaz Yüce,  uyarılarda bulundu.

Çocukların yaklaşık yüzde 10’unda görülme olasılığı var

Çoğu çocuk 12 ile 14 aylıkken ayakları yerde düz olarak yürümeye başlar. Ancak bazı bebekler ayak tabanını ve topuğu yerle temas ettirmeden sadece parmakları yere temas ettirerek, ilk adımını atar. Parmak ucu yürüyüş şeklinin, normal doğan ve hiçbir probleme sahip olmayan çocukların yaklaşık yüzde 10’unda da görülme olasılığı bulunmakta. 

3-6 ay içinde ortadan kalkması gerekir   

Parmak ucunda yürümenin, normalde yürümeyi öğrendikten sonraki 3 ile 6 ay içinde ortadan kalkması ve çocuğun en geç 2 yaşına kadar normal yürüyüş düzenine geçmesi gerekir. Eğer sorun hala devam ediyorsa nedeni araştırılmalıdır.

Parmak ucu yürüyüşü hangi sorunlara yol açar?

Parmak ucu yürüyüş düzgün vücut duruşunu bozar, bazı kaslarda sertleşme ve kısalma, bazılarındaysa  uzama ve güçsüzleşmeye yol açar.

Vücudun bütün ağırlığını ayağın ön bölgesi taşıdığı için bu bölge genişler, eklem yapıları bozulur. Ayak, ayak bileği, diz, kalça ve omurgada oluşan bu problemler nedeniyle zaman içinde de ağrılar oluşmaya başlar. 

Çocuk neden parmak ucunda yürür?

Hamilelik döneminde bebeğin pozisyonuna bağlı kaslarda kısalık oluşabilir, genetik bir problem dolayısıyla hamilelikte kaslarda kısalık meydana gelmiş olabilir. Erken doğum nedeniyle ya da sonrasında nörolojik bir problem oluştuysa, bu durum da parmak ucu basmasına neden olabilir.

Yürüme aşamasına gelmeden ya da yürüme aşamasında çocuğun yürütece konulması da, parmak ucu yürüyüşünü tetikleyebilir. Aynı zamanda otizm ve mental problemler de bu durumu geliştirebilir.

(Visited 23 times, 1 visits today)