Her yaşta genç kalmanın ”sırrı” hayat tarzından geçiyor

”Genç kalmak, yaşının en iyisi olmak” herkesin hayali. Uzmanlara göre, erken yaşlardan itibaren yaşam tarzınıza dikkat ederek, yaşınızı geriden takip edebilmeniz mümkün.   İlk kural ise bol su içmek 

 

Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, genç kalmayı başarmanın yolunun ilk olarak yaşam tarzına dikkat etmekten geçtiğini, diğer yandan teknolojiyle birlikte sürekli gelişen medikal estetik tedavileriyle de yaşınızı geriden takip edebilmenin mümkün olduğunu söyledi.

Dr. Kemali Güneş, genç kalmanın 8 adımını anlattı:

 İlk kural bol su içmek:  Yaşlanan ciltle genç cilt arasındaki en önemli fark, su eksikliğidir. Günde en az 1,5 litre su içilmesi cildin yaşlanmasını geciktirirken, sağlık ve enerjinizde de büyük ilerleme sağlar. Sindirim problemlerinin önüne geçen düzenli ve yeterli su tüketimi, kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Doğru beslenin, egzersiz yapın:  Beslenme ve egzersiz ikilisi sağlıklı yaşlanmada vazgeçilmezdir. Zihinsel ve fiziksel yönden esneklik kazanmanızı sağlayan egzersizlerle yıllara meydan okuyabilirsiniz. Anti-aging, tükettiklerinizle başlar. Sağlıklı yağlar açısından zayıf bir diyetiniz varsa, yeterince protein almıyorsanız vaktinden önce yaşlanırsınız. Şekeri azaltın; şeker molekülleri kolajen liflerine bağlanarak liflerin esnekliklerinin azalmasına, cildin yaşlanmasına neden olur.

Uykunuzu alın: Sabah erken kalkın ve en az 7 saatlik bir uyku için vakit ayırın. Uykuda hücrelerin tamir mekanizması çalışır. Uyku sırasında gençlik hormonu, ayrıca cilt ve savunma sisteminizi güçlendiren melatonin salınır.

Doğrudan güneşin zararlı ışınlarından kaçının ve mutlaka koruyucu kullanın

Sigara ve alkolden uzak durun

Cilt bakımı ritüeline erken başlayın:  Cilt bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de gençlikte hafif bir nemlendirici dışında bir şey kullanılmaması gerektiğidir. Tam aksine, cilt hücrelerini antioksidanlar, vitaminler ve aminoasitlerle ne kadar erken korumaya başlar.

(Visited 10 times, 1 visits today)