Her 4 HIV ile yaşayan kişiden 1’i tedavi olmuyor

Türkiye ve dünyada AIDS‘e ilişkin son güncellemeleri içeren raporlara göre, dünya çapında HIV ile yaşayan insanların yüzde 75’inin tedavi gördüğü tahmin ediliyor.

2021’de dünya genelinde 38,4 milyon insanın HIV ile yaşadığı belirtilirken, tedavi olan kişilerin yüzde 92’sinin viral olarak baskılanmasının, tedavinin etkinliğini gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel liderleri ve bireyleri, AIDS’i sona araştırmasında dünya çapında HIV ile yaşayan insanların yüzde 75’inin tedavi gördüğünün tahmin edildiğine, bu konudaki hedeflere ulaşmak için 5,9 milyonluk bir boşluk bulunduğuna dikkat çekildi. HIV ile yaşayan çocukların ise sadece yüzde 52’sinin hayat kurtaran ilaçlara erişebildiği ifade edildi.

HIV ve AIDS hakkında yayımlanan istatistiklerin bir arada incelenebilmesi ve otoriteler tarafından açıklanan verilerin tanımlayıcı analizinin yapılması hedefiyle yola çıkan Türkiye merkezli, Estonya ve Tunus’ta ofisleri olan ECONiX Araştırma, Akılcı İlaç Derneği’nin bilimsel destekleriyle hazırlanan Türkiye ve dünyada AIDS’e ilişkin son güncellemeleri içeren raporunu paylaştı. Raporda 2021’de dünya genelinde 38,4 milyon insanın HIV ile yaşadığı belirtilirken, tedavi olan kişilerin yüzde 92’sinin viral olarak baskılanmasının, tedavinin etkinliğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Akılcı İlaç Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Birleşmiş Milletler’in verileri, AIDS’e bağlı ölümlerin 2004’teki zirvesinden bu yana yüzde 68, 2010’dan bu yana ise %52 azaldığını gösteriyor. Antiretroviral (ART) tedavi kapsamında 2000-2021 yılları arasında 18,6 milyon hayat kurtarıldığı görülüyor. Tedavilerin etkinliği bu kadar açıkken, virüse karşı farkındalığın artması önem arz ediyor” dedi.

Türkiye’de AIDS vakaları 2030’a kadar yüzde 113,09 artacak

ECONiX Araştırma’nın raporunda, Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere de yer verildi.

Pandemi döneminde, 2020 ve 2021 yıllarında yeni vaka sayısında düşüş yaşandığının görüldüğüne dikkat çeken ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, “2021’de toplam 3.002 olan yeni HIV ve AIDS vakalarının pandeminin etkisinin geçmesiyle tekrardan artış trendine gireceğini ve 2030’a kadar HIV/AIDS hasta sayısının yüzde 113,09 civarında artarak 74.227 olabileceğini söylemek mümkün” dedi.

(Visited 8 times, 1 visits today)