Hastanelerde kovid-19 takip merkezleri açılıyor

Kovid-19 (covid-19) takip merkezleri açılıyor. Sağlık Bakanlığı, kovid-19 geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için”Kovid-19 Takip Merkezleri”ni açmaya başladı. Ankara ve Eskişehir’de pilot uygulama başladı. Merkezlerde yapılan işlemler için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Sağlık Bakanlığı,  kovid-19 (covid-19) geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için ”Kovid-19 Takip Merkezlerini”ni açmaya başladı.

Ankara ve Eskişehir’de başladı

Ankara ve Eskişehir’de pilot uygulamalarına başlanan merkezlerin kısa sürede 24 ilde bulunan 30 sağlık bölgesine, daha sonra da tüm yurda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Hastalar 2 yıl boyunca takip edilecek 

Merkezlerde kovid-19 geçirmiş hastaların, varsa hastalığa bağlı komplikasyonları en az 2 yıl boyunca takip edilecek ve olası sağlık sorunlarına erken müdahale edilecek.

Aynı zamanda bu hastalığa yönelik sağlık hizmet kalitesini artırmak için belirlenecek yeni politikalara yönelik çalışmalar yürütülecek. Merkezlerde bilimsel araştırmalara zemin oluşturacak yeni yöntemler de geliştirilecek.

Ücret yok  

Merkezler tamamen gönüllülük esasına göre davet usulüyle çalışıyor. Kovid-19 geçirmiş vatandaşlar aranarak merkeze davet ediliyor ve randevu oluşturuluyor. Kişinin sağlık durumu değerlendirilerek, gerek duyulması halinde ilgili uzmanlık alanlarına da yönlendirmeleri yapılıyor. Böylece kovid-19’un  uzun dönemli etkileri yakından takip edilerek, olası sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olunuyor. Merkezlerde yapılan işlemler için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Ankara ve Eskişehir’de merkezler nerede? 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastanesinde ise 8 Aralık itibariyle hasta kabulüne başlandı.

(Visited 21 times, 1 visits today)