Hareketsiz yaşam çocuklarda taş yapıyor

Çocuklarda idrar yolu ve böbrek taşı görülme oranı giderek artıyor.  Genetik ve coğrafi faktörlerin yanı sıra, özellikle  hareketsiz yaşam ve obezite, çocuklarda taş oluşmasında önemli bir etken haline geldi.

Trabzon’da yaşayan 2.5 yaşındaki Alperen Arslan’da tespit edilen 15 mm çapındaki taş, Medical Park Karadeniz Hastanesi’nde, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turgut’un yaptığı kapalı ameliyatla temizlendi. Dr. Turgut, çocuklarda görülen taş hastalığı ve tedavileri hakkında bilgi verdi. 

100 çocuktan 2’sinde taş görülebilir

Çocuklarda taş hastalığı bebekler de dahil her yaş grubunda görülebilir. 1 yaşın altında olup, taş tanısı konan ve tedavi olması gereken bebekler bile olabilmektedir. Çocuklarda idrar yolu ve böbrek taşları dünyada yüzde 1-2 oranlarında görülmekte ve bu oran gün geçtikçe artış göstermektedir.

Hareketsiz yaşam ve obezite  

Genetik, coğrafi faktörlerin yanı sıra, özellikle çocuklarda da hareketsiz yaşam ve obezitenin artış göstermesi taş oluşması için önemli bir etkendir. 

Böbrek taşı olan çocuklarda en sık görülen belirtiler 

Çocuklarda böbrek taşı rahatsızlıkları her yaşta görülebilmekle beraber hastalarımız farklı şikayetlerle başvurabilmektedir. En sık şikayetler idrarın renginde koyulaşma, kan görülmesi, idrarda yanma, sık idrara gitme, bulantı-kusma, böğür ağrısı ya da karın ağrısıdır.

7 mm’in altındaysa ilaçla düşürülüyor

İdrar yollarında ya da böbrekte taş tespit edildikten sonra taşın büyüklüğü 7 mm ve altındaysa, verilecek  çeşitli ilaçlarla taşın düşürülmesi sağlanabilir. Ağrı gibi semptomların oluşma sıklığı azaltılabilir.  Özellikle çocukluk çağı yaş grubunda hastalarımıza mutlaka detaylı metabolik analiz yapılmalı ve taşın oluşum nedenleri araştırılmalıdır.

Ses dalgalarıyla hangi taşlar kırılabilir? 

Çocuklarda bazı böbrek ve idrar kanalı taşlarının, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan taş kırma işlemiyle de tedavisi mümkün. Taş kırma tedavisi ya da ESWL olarak adlandırdığımız tedavi, ses dalgalarıyla taşların kırılmasını sağlayan etkili bir yöntemdir. Özellikle böbreğin üst ve orta kısımlarında 2 santimetreden küçük olan ve sert olmayan taşlarda, taş kırmanın etkinliği yüzde 80’lere varmaktadır. Ancak küçük çocuklarda anestezi gereksinimi olması, birkaç seans uygulanması gerekliliği ve bazen de kırılan taşların dökülürken tıkanıklığa yol açabilmesi nedeniyle büyük taşlarda tercih edilmemelidir.

2 cm’den büyük olan taşlar için kapalı ameliyat

Çocuklarda taşın yeri ve büyüklüğüne göre cerrahi tedavi seçeneği de mevcut. Özellikle böbrek içerisinde herhangi bir yerde 2 cm’den daha büyük olan taşların ilaç ve taş kırmayla tedavisi mümkün değildir. Bu hastalarımızdaki taşlar, kapalı böbrek taşı ameliyatlarıyla yüzde 90’ın üzerinde başarıyla temizlenebilir. Hastalar ameliyat sonrası hastanede en fazla 2 gün yattıktan sonra evlerine taburcu edilebilirler. Büyük bir kısım hastaysa 24 saat sonra veya duruma göre aynı gün evlerine dönebilmektedirler.

(Visited 13 times, 1 visits today)