Hamileyken hangi aşılar yaptırılmalı?

Hamilelikte anne adaylarını endişelendiren sorulardan biridir, ”aşı olmalı mıyım?”…Uzmanlar, bazı aşıların anne adayları için hayati önem taşıdığına işaret ediyor. Bunlardan biri de tetanoz aşısı. Peki, anne adayları hamilelikleri boyunca başka hangi aşıları, ne zaman yaptırmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Behram, gebelerin 28. haftada tetanozla birlikte difteri ve boğmaca aşılarını da yaptırması gerektiğini söyledi.

Yenidoğan tetanozu bebek için ölümcül olabilir

Geçmişte tetanoz aşısı hiç yapılmamış veya üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebelere tetanoz aşısını öneriyoruz. Tetanoz aşısı anne adaylarının korunması adına çok önemli olmakla birlikte bebekler için de hayati önem taşır. Çünkü doğumun gerçekleşmesinden hemen sonra göbek kordonunun steril ve temiz olmayan maddelerl temas etmesi, bu mikrobun bebeğe bulaşmasını neden olabilir.  Bu noktada meydana gelebilecek yenidoğan tetanozu, bebek için öldürücü etkiye sahiptir. Böylesine riskli bir durumu önlemek içinse gebeliğin 3. ayın bitiminde aşı uygulaması yapılmalıdır. Gebe hiç aşılanmamışsa üç aydan sonra 4-8 hafta arayla 2 doz aşı yaptırılması önerilir.

Üçlü aşı, bebeği boğmacaya karşı da koruyor

Gebeler 28. haftada tetanozla birlikte difteri ve boğmaca aşılarını da yaptırmalı. Bizim TDAP olarak tanımladığımız üçlü aşı, boğmacanın ölümcül olması veya önemli morbiditeye sahip olabilmesi sebebiyle bebeğe bulaşma riskini azaltmak için verilir. Maternal antikorların plasental transferi, bebeğin boğmacaya karşı pasif korunması için gereklidir. Kritik olan ilk iki ay boyunca antikorlar, bebeği boğmacaya karşı koruyacaktır.

(Visited 5 times, 1 visits today)