Hamilelerin Smear testi yaptırmasında sakınca var mı?

Yapılan araştırmalara göre, dünyada her yıl 530 bin, Türkiye’ de ise bin 500 kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesi için düzenli olarak yapılması gereken Smear testi, bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için de büyük önem taşıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman,  Smear testinin başta rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan ve hayati önem taşıyan bir tarama olduğunu söyledi.

Yılda bir kez jinekolojik muayene

Yapılan araştırmalara göre, dünyada her yıl 530 bin, Türkiye’ de ise bin 500 kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesi için düzenli olarak yapılması gereken Smear testi, bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için de büyük önem taşıyor. Her kadının düzenli olarak yılda en az 1 kez jinekolojik muayene yaptırması gerekiyor.

Hamileler test yaptırabilir mi? 

Anne olmak isteyen her kadının gebe kalmadan önce düzenli jinekolojik muayene ve testlerini yaptırması gerekir.  Hamilelerin smear testi yaptırmalarında bir sakınca yoktur. Hatta tarama testlerinin gebe kalmadan önce ve gebelik sırasında da yapılması, sağlıklı bir hamilelik için büyük önem taşıyor.

”Sonuç Sizi Korkutmasın”

Smear testinin sonuçları kimi zaman değişiklik gösterebiliyor. Sonuçları doktora göstermeden hastalarn korkuya kapılmamalı. Test sonuçlarında kimi zaman pozitif veya anormal sonuçlara rastlamak hastanın kanser olduğu anlamına gelmemektedir. Kimi zaman HPV enfeksiyonuna bağlı olarak sonuçlar anormal olarak çıkabiliyor. Smear testinde sonucun anormal veya pozitif çıkması durumunda anormal sonucun nedenine ve derecesine bakılır. 

(Visited 8 times, 1 visits today)