Hamileler grip aşısı yaptırmalı mı, aşının bebeğe zararı var mı?

Bu yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir grip salgını var. Bu salgından etkilenen grup arasında hamileler de yer alıyor. Peki, hamileler aşı yaptırmalı mı?  Aşının bebeğe zararı var mı?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, grip aşısının her gebeye mutlaka önerildiğini belirterek, şunları söyledi.

Özellikle 24’üncü haftadan sonra… 

 

Özellikle 24’üncü haftadan sonra grip aşısı yaptıran hamileler, anne karnında doğacak bebeklerini de aşılamış olurlar ki bu çok önemli. Çünkü yenidoğan bebekler grip virüsü kaparsa, çok ağır geçirir. Ancak gebelikte anne aşılanırsa, bebek de bağışıklık kazanır ve doğunca gribi hafif geçirir.

Bağışıklık için bunlara dikkat edin 

Vitamin desteği anlamında propolis, C ve D vitamini, çinko, selenyum önemli. Anne adaylarının tüketmemesi gerekilen besinler 350 gramdan büyük balıklar çünkü büyük balıklarda cıva bulunuyor. Çiğ et ve et ürünleri kesinlikle tüketilmemeli; içinde toksoplazma olabilir ve bebeği olumsuz etkiler. Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinde brucella var ve kesinlikle kullanılmamalı. Çiğ yumurta ve çiğ yumurta içeren mayonez ve ıslak kekte de salmonella mikrobu olduğundan gebelikte tüketilmemeli. Ayrıca paketli yiyeceklerde bisfenol bulunduğundan gebelikte uzak durulmalı. Ayrıca rafta uzun süre kalmış sakatatlar da gebelikte yasak. Tabii ki asitli içecekler de gebelikte önerilmez. 

(Visited 13 times, 1 visits today)