GSK ve Sanofi’nin Kovid-19 aşı adayı 2021’in sonuna hazır olacak

İlaç firmaları GlaxoSmithKline ve Sanofi, ortak geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının 2021’in 4. çeyreğinde kullanabileceğinin beklendiğini açıkladı. Gecikmenin “yaşlılarda yeterince bağışıklık tepkisi oluşturmadığı” gerekçesiyle yaşandığı da bildirildi.

İlaç firmaları GlaxoSmithKline ve Sanofi, ortak geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının 2021’in 4. çeyreğinde kullanabileceğinin beklendiğini açıkladı. Gecikmenin “yaşlılarda yeterince bağışıklık tepkisi oluşturmadığı” gerekçesiyle yaşandığı da bildirildi.

GlaxoSmithKline (GSK) ve Sanofi’den yapılan ortak açıklamada, potansiyel adjuvanlanmış, rekombinant protein bazlı Kovid-19 aşısının faz 1 ve 2 denemelerinde 18-49 yaş aralığındakilerde bağışıklık tepkisi oluşturduğu belirtildi.

Yaşlılarda yeterince bağışıklık tepkisi oluşturmayan potansiyel Kovid-19 aşısı çalışmalarında gecikme yaşanacağına işaret edilen açıklamada, aşının gelecek yılın sonuna kadar hazır olamayacağı bilgisi paylaşıldı.

Sanofi Pasteur İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Thomas Triomphe, halk sağlığını çok önemsediklerini, gecikme nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

Triomphe, “Önümüzdeki yolları belirledik. Kendimize güveniyoruz ve Kovid-19 aşısını halka sunmaya kararlıyız. Hiçbir ilaç firması tek başına salgını sonlandırmayı başaramaz” dedi.

(Visited 12 times, 1 visits today)