Göze kaçan yabancı cisim nasıl çıkarılmalı?

Bahçede, parkta, kumsalda arkadaşlarıyla oynamak veya yüzmek, çocukların en sevdiği aktiviteler. Ancak, açık havada fazla zaman geçirmeleri bazı tehlikeleri de beraberinde getirmekte. Bunlardan biri de, göze yabancı cisim kaçması. Böyle bir durumda, ilk yapılması gerekenler nelerdir? 

Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş, konuya ilişkin şu uyarı ve önerilerde bulundu.

Yabancı cismi görebiliyorsanız…

Dış mekanlarda daha fazla zaman geçirilen yaz aylarında çocukların gözlerine kum, toz, sinek veya ot gibi yabancı cisimler girebiliyor. Bazen kendi kirpikleri de gözlerine kaçabiliyor. Bu durumlarda gözlerde kanlanma, sulanma, ışığa hassasiyet ve artan ovuşturma ihtiyacı oluşabiliyor.

Eğer, göze yabancı cisim kaçtığında, yabancı cismi görebiliyorsanız gözyaşı damlası damlatarak ve gözlerini yıkayarak cismin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yabancı cismi göremiyorsanız…

Gözdeki cismi göremiyorsanız, yabancı cisim kapakların iç kısmına kaçmış veya göz yüzeyine saplanmış olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız şart. Zira göz kapağı hareket ettikçe yabancı cisim saydam tabakayı (korneayı) çizerek, gözün enfeksiyon kapmasına neden olabiliyor ve saydam tabakada lekelenme gibi kalıcı hasara yol açabiliyor.

Göze kimyasal madde kaçmışsa…

Göze kaçan cisim değil, bir kimyasal maddeyse bol miktarda gözyaşı damlası damlatın. Yoksa, temiz bir suyla gözü yıkadıktan sonra zaman kaybetmeden göz hekimine başvurun.

(Visited 21 times, 1 visits today)