Etin yanında sindirimi kolaylaştıran yoğurt veya ayran tüketin

Uzmanlar, Kurban Bayramında sağlıklı beslenmenin önemine dikkati çekiyor. Kahvaltıda kavurma gibi et yemekleri yerine hafif besinler tüketmeyi öneriyor, ayran ve yoğurdun sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olacağının altı çiziliyor.

 

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Dr. Muteber Gizem Keser, Kurban Bayramında sağlık beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Kahvaltıda kavurma yerine…

Bayram süresince kahvaltı öğününün atlanmaması gerekiyor. Kahvaltıda kavurma gibi et yemekleri yerine, hafif besinler tüketmek önem arz ediyor. Peynir, zeytin, yumurta, mevsim yeşilliği, açık çay, mümkünse ceviz, badem (porsiyon kontrolü sağlanarak) yağlı tohum gibi yiyeceklerle kahvaltıyı desteklemek sindirim sistemi şikayetlerin oluşumunu önlüyor.

Sindirim hastalığı olanlar eti dinlendirdikten sonra tüketmeli

Etlerin sebzelerle beraber tüketilmesi hem besin değeri, hem de lif alımı açısından önemli. Özellikle sindirim sistemi hastalığı olan bireylerin, eti birkaç gün (minimum 24 saat) buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketmesi sağlık problemlerinin önlemesinde fayda sağlayacaktır. Özellikle kalp-damar hastalığı öyküsü olan, kan yağları yüksek seyreden, vücut ağırlığı fazla olan bireyler, porsiyon kontrolü sağlamalı ve etin yağlı kısımlarını tüketmemelidir.

Haşlama ya da ızgara… 

Pişirime yöntemi olarak, mümkün olduğunca kızartma veya kavurma yerine haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Pişirilirken yanına domates, biber gibi sebzelerin de eklenmesi, sağlığa zararlı toksik etki gösterebilecek maddelerin etkisinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Et ve etli yemeklerin yanına sofrada bol limonlu bir salata en iyi seçeneklerdendir. Mevsim yeşilliklerinden oluşan limonlu bir salata, C vitaminin etkisi ile kanserojen maddelerin oluşumunu azaltacak; aynı zamanda öğün içinde alınacak lif miktarını artıracaktır.

Etin yanında ayran veya yoğurt tüketin 

Yemeklerde ayran ya da yoğurt tüketimi sindirimi kolaylaştıracaktır. İçerisinde kalsiyum, B2, B12 vb vitaminler ve protein bulunan ürünler, sindirimin de kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. 

(Visited 10 times, 1 visits today)