Diyaliz hastalarının uzak durması gereken besinler

Diyaliz hastaları için beslenme ve kilo kontrolü çok önemli. Uzmanlar, bu nedenle hastaları tuz, potasyum ve fosforlu besinlerden uzak durmaları konusunda uyarıyor. 

Üsküdar Üniversitesi Diyaliz Program Başkanı Öğr. Gör. Meliha Çakmak, diyaliz hastalarının uzak durması gereken besinleri şöyle sıraladı:

Bulgur, yumurta sarısı, 

İlk olarak tuzdan uzak durulmalı. Kavurma, pastırma, salam, sosis, sucuk gibi gıdaların tamamında tuz ve fosfor oranı yüksek olduğu için böbrek hastasının tüketmesi önerilmez,
Çerezler, süt ürünleri (özellikle kaşar peynir), yumurta sarısı, kahve, bakliyat, kolalı içecekler, çikolata, balık, kepekli ürünler ve bulgurda fosfor oranı yüksek olduğu için böbrek hastasının, bu gıdaları çok dikkatli tüketmesi gerekir.

Pestil, bamya 

En fazla nescafede olmak üzere meyve suları ve maden suyunda potasyum oranı çok yüksektir. Ayrıca pestil, bamya, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, kuru kestane ve kuru hurma potasyum oranın yüksek olduğu kurutulmuş besinlerdir. Bu ürünler mümkünse hiç tüketilmemeli.

Baharatlar kesinlikle önerilmez 

Potasyumun yüksek olduğu antepfıstığı (en fazla), ayçekirdeği, badem ve fındık gibi çerezlerde aynı zamanda fosfor da fazla olduğundan hiç tüketilmemeli,

Baharatlarda potasyum oranı yüksek olduğu için kesinlikle önerilmez. İllaki acı yenmek istenirse 1–2 adet yeşil acı biber tüketilebilir.

(Visited 9 times, 1 visits today)