Dil gelişimi için 3 yaşına kadar ekrandan uzak tutun

Bebeklerde dil gelişimi önemli. Uzmanlar, bebeklerin özellikle 12-18 ayda ortalama 5-20 kelime bilmeleri gerektiğini vurguluyor. 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Merve Yüksel, çocuklarda dil gelişimine ilişkin önerilerde bulundu.

0-3 yaş arasında kesinlikle ekran seyrettirilmemeli

Bebeklerin özellikle 12-18 ayda ortalama 5-20 kelime bilmeleri ve basit iki kelimelik cümleler kurması beklenir.

Dil gelişiminde uyaran eksikliğini azaltmanın en iyi yolu, bolca konuşmak ve televizyon, tablet gibi aletlerden kesinlikle uzak tutmaktan geçiyor. 

0-3 yaş arasında hiçbir şekilde televizyon/ekran seyrettirilmemesi önerilmektedir. Çünkü televizyonun karşısında bir iletişim sisteminin içine değil, ondan yanıt beklenmeyen pasif bir sistemin içine dahil olmaktadır. Bu yüzden birebir bakım vereni ve çevresindeki erişkinlerle olan ilişkileri, çocuğun dil gelişimini zenginleştirir.

12-36 aylarda resimli kitap incelemek

12-36 aylarda ise resimli kitapları birlikte incelemek, ‘Ben yaptım’, ‘Sen yaptın’ gibi zamirleri kullanmak, yaşıtları arasında bulunmasını sağlamak gerekir. 

3 yaşından itibaren kreşe gitmek 

 3 yaşından itibaren kreşe gitmek de dil gelişiminin zenginleşmesini sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesidir. Orada akran ve yetişkinlerle kuracağı sosyal ilişkiler bunu desteklemektedir. Başka bir dikkat edilmesi gereken nokta ise anne baba ve yetişkinlerin çocukla konuşurken ”bebeksi” bir dilde iletişim kurmamaya çalışmalarıdır.

(Visited 3 times, 1 visits today)