Dijital Eczane Türkiye’de ilk kez tanıtıldı

Geleceğin Eczanesi olarak adlandırılan dijital eczane Türkiye’de ilk kez tanıtıldı. ”Eczane Pharmetic”, 360 derece videomapping, anaformik video tasarımlar, özel ses ve görsel efektler kullanarak tasarlandı.

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) tarafından düzenlenen, eczacılıkta çağın ötesine giden yolculuğun anahtarını elinde tutanları ve eczaneden geleceğe açılan kapıdan adım atanları bir araya getiren Günümüzün En Büyük Eczacılık Buluşması “Geleceğin E Hali”, “Havandan Dijitale” mottosuyla İstanbul Kongre Merkezi (ICC)’de gerçekleştirildi.

Geleceğin E Hali Düzenleme Kurulu Üyesi Ecz. Neylan Zırhlıoğlu, “Havandan Dijitale mottosu ile yola çıktığımız bu büyük buluşmada eczacılığın geçirdiği evreleri ve gelecekte kutsal mesleğimizde bizleri nelerin beklediğini az da olsa meslektaşlarımıza yaşatmak arzusundayız. Ara kuşak eczacılar olarak geleneksel günümüz ve ileriki yıllardaki eczacılık anlayışlarını harmanlayarak belki de geleceğe ışık tutabilmek adına büyük bir misyonumuz olduğunu düşünüyorum. Bizler mesleğe ilk başladığımız yıllardaki eczacılık uygulamaları ile bugünkü eczacılık arasındaki büyük değişim ve gelişimin tanıklarıyız.” diye konuştu.

“Gelecek çok hızlı gelmekte, eskiden yeni teknolojik gelişmelerin gerçekleşmesi yıllar alırken, şimdi uyuyup uyanıyoruz ve yeniliklerle karşılaşıyoruz.” diyen Zırhlıoğlu, şunları söyledi:

”Hayatın gerisinde kalmamak için, her an kendimizi güncel tutmak durumundayız. Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de dönüşüm kaçınılmaz. Sağlıkta dönüşüme, değişen tüketici alışkanlıklarına ve teknolojiye paralel olarak eczanelerimiz de şekillenmekte
ve şekillenmeye devam edecek.

Günümüz Türkiye’sinde 3-4 bilgisayarın bile yetmediği eczanelerimizde, teknolojinin insan sağlığı için sonsuz kullanılabileceği imkanlara yer vereceğimiz gibi sağlık danışmanlığımızın öneminin asla azalmayacağı hatta artacağı bilinci ile eczanelerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Mesleki sembolümüz olan havan, eczacının ilaç yapımında kullandığı en önemli yardımcısı, olmazsa olmazıdır. Ancak günümüzde teknolojik gelişmeleri de eczane işletmelerimizde kullanmak gerekliliği kaçınılmazdır. Bu nedenle kurguladığımız eczane modelinde geçmişimize sahip çıkarak geleceğin eczanesinde, tüm meslektaşlarımızın bu dönüşümü deneyimlemesini hedefledik.

Eczanemizi iki bölümde kurguladık. İlk bölümde oluşturduğumuz önceki yıllarda kullanılan eczane modelimizi, kısa bir süre önce kaybettiğimiz, geçmiş dönem İEO başkanlarımızdan Ecz. Melih Ziya Sezer’e ithaf ederek kendisini saygı ile anıyoruz.” 

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu, kongrede yoğun ilgi gören Geleceğin Eczanesini nasıl kurguladıklarını da şu şekilde açıkladı:

“360 derece videomapping, anaformik video tasarımlar, özel ses ve görsel efektler kullanarak yarattığımız geleceğin eczanesi tasarımı ile Türkiye’de ilk kez planlanmış olan dijital eczanemiz, Eczane Pharmetic ile karşınızda olduk. Eczanemizde dijital teknolojinin tüm
imkanları kullanılarak tüketicilerimizin daha kolay eczacı danışmanlığı almaları sağlanmaktadır, böylece tüketicilerimize hastalarımıza internet ve sosyal medyadan yanlış bilgiler almak yerine eczacı danışmanlığında daha doğru, daha kolay bilgiye ulaşmaları imkanını sağlamış olduk. Her zaman her konuda öncü olan Derneğimiz, eminim ki yeni model eczane tasarımı ile de eczacılık camiamıza farklı bir bakış açısı getirecek, yeni ufuklar açacaktır.”

(Visited 6 times, 1 visits today)