”Covid artık çocukluk yaş grubunda” uyarısı…

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.  Dağlı’dan, ”Covid artık çocukluk yaş grubunda” uyarısı geldi. Prof. Dr. Dağlı, ülkemizde İngiliz mutasyonu gösteren virüsün egemen olmasıyla, çocuklarda da hastalık belirtileri görülmeye başladığını söyledi. Çocuklarda Covid konusunda yapılmış  araştırmalara göre, hastaneye yatan çocukların yüzde 42’sinin 12-17 yaş grubundaki ergenler, yüzde 19’unun ise 2 aylıktan küçük süt çocukları olduğunu  belirtti. Hastaneye yatırılan çocukların üçte birinin yoğun bakım tedavisi gerektirdiğini bildirdi.

 

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Covid-19’un artık ülkemizde çocukluk yaş grubuna indiği uyarısı yaptı.

”İngiliz mutasyonu”

Ülkemizde birkaç aydır İngiliz mutasyonunu gösteren virüsün egemen olması ve vaka sayılarının hızla artması salgının özelliklerini değiştirdi. Çocuklarda da hastalık belirtileri görülmeye başladı. Bu nedenle, ailelerin, eğitim kurumlarının ve karar vericilerin, çocuklarda Covid konusundaki bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

”Çocuklarda Covid-19 hangi belirtilerle görülüyor”

Bugüne kadar dünyada çocuklarda Covid konusunda yapılmış geniş kapsamlı çalışmalara göre,  hastalık çocuklarda yüzde 16-19 oranında belirti vermeden geçerken, belirti verenlerde en sık ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun doluluğu ve akıntısı dikkat çekmektedir. Ayrıca bağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma eşlik edebilmektedir. Hastaların  yüzde 8-12 sinde sık ve zorlu nefes alma, yüzde1’inde cilt döküntüsü görülebilmektedir.

”Bu belirtileri solunum yolu enfeksiyonlarıyla karıştırmak mümkün.” Ancak…

Bu belirtileri bulunduğumuz mevsimde solunum yolunun diğer enfeksiyonlarıyla karıştırmak mümkündür. Ancak geçtiğimiz bir yıl içinde diğer solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı çok azaldığından, çocuk hekimlerinin aklına ilk gelen tanı Covid olmaktadır. 

”Çocukta Covid ağır geçebilir mi?

Nadir olsa da çocuklarda Covid’in hastaneye yatışı gerektiren ağırlıkta olabilir. Hastaneye yatan çocukların yüzde 19’u 2 aylıktan küçük süt çocukları, yüzde 42’si 12-17 yaş grubundaki ergenlerdir. Hastaneye yatırılan çocukların üçte biri yoğun bakım tedavisi gerektirmektedir. Hastalığı ağır geçiren çocuklarda, çoğu zaman eşlik eden kronik bir hastalık bulunmaktadır.

(Visited 5 times, 1 visits today)