Covid-19’a karşı Türk-İtalyan ortaklığıyla burun spreyi geliştirildi

Covid-19’a karşı Yakın Doğu Üniversitesi, Perugia Üniversitesi, Avrupa Biyoteknoloji Derneği (EBTNA) ve İtalyan MAGI Group ortaklığında geliştirilen burun spreyi, İtalya’da kullanılmaya başlandı.

Ürünün KKTC ve Türkiye’de üretimi için de Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığından gerekli izinlerin alınması bekleniyor.

Covid-19’a karşı Yakın Doğu Üniversitesi, Perugia Üniversitesi, Avrupa Biyoteknoloji Derneği (EBTNA) ve İtalyan MAGI Group ortaklığında geliştirilen burun spreyi “Endovir Stop”, İtalya’da kullanılmaya başlandı.

Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin hücrelere bulaşmasını önlemek amacıyla geliştirilen sprey, Milano’da eczanelerde satılmaya başlandı.

“Endovir Stop”, özellikle risk grubunda yer alan ve temaslı kişilerin virüsten korunmasını amaçlıyor. Sprey, bir yandan üst solunum yoluyla bulaşan başta SARS-CoV-2’nin de bulunduğu patojenlerin hücrelere bağlanmasını engelleyip diğer yandan antiviral etkisi ile virüsleri öldürerek çift yönlü bir koruma sağlıyor. Zeytin yaprağı özünden elde edilen ürünün, İtalya ve KKTC’de yapılan laboratuvar deneylerinde hücrelere toksik etki yaratmadığı da görüldü.

KKTC ve Türkiye’de kullanımı için hazırlıklar sürüyor

 İtalya’da eczanelerde ve online olarak satışa sunulan ürünü KKTC ve Türkiye’de üretmek için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığından gerekli izinlerin alınması bekleniyor. İzinlerin alınmasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi, burun spreyi Endovir Stop’u üreterek,  KKTC, Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerde kullanıma sunacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Covid-19 salgınının yayılımını yavaşlatmak amacıyla geliştirilen Endovir Stop’un İtalya’da satışa sunulmasının, Yakın Doğu Üniversitesinin bilimi toplum yararına patente ve ürüne dönüştürme stratejisinin önemli bir sonucu olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak geliştirme ve test edilme aşamalarında aktif olarak yer aldığımız ve patent ortağı olduğumuz Endovir Stop’u, gerekli izinlerin ardından üreterek KKTC ve Türkiye’de halkımızın kullanımına sunmak istiyoruz” dedi. 

(Visited 9 times, 1 visits today)