Covid-19 kanserle mücadeleyi sekteye uğrattı

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) 55 ülkede, sivil toplum, hastaneler, araştırma merkezleri ve hasta destek grupları dahil olmak üzere 100’den fazla üye kuruluşuyla yaptığı anketin, pandemi döneminde kanser organizasyonlarının hayat kurtaran hizmetlerini sürdürmede zorlandıklarını gösterdiğini açıkladı.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneğince 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yapılan açıklamada,  ülkenin dört bir yanında onkoloji alanında çalışan doktorlara, hemşirelere, araştırmacılara, gönüllülere, savunuculara ve diğer sağlık çalışanlarına, Covid-19 salgını süresince 12 ay boyunca yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür edildi.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) 2021 yılı Dünya Kanser Günü temasının “Kararlıyım ve Yapacağım” olduğu da ifade edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

”UICC’nin 55 ülkede, sivil toplum, hastaneler, araştırma merkezleri ve hasta destek grupları dahil olmak üzere 100’den fazla üye kuruluşuyla yaptığı anket, bu kuruluşların kaynaklarının azaldığını göstermektedir. UICC üyelerinin söyledikleri, kanser organizasyonlarının hayat kurtaran hizmetlerini sürdürmedeki zorluklarını daha da doğruluyor. Pandeminin yarattığı durum, algılamalar, korkular kanserli hastaların hastaneye başvurularını olumsuz yönde etkileyebilmekte, tanı ve tedavide gecikmeler gözlenebilmektedir.”

Prof. Dr. Tezer Kutluk: “Kanser profesyonellerine fedakarlıkları için teşekkür ediyorum”

Dünya Kanser Kontrol Örgütü önceki Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Tüm dünyayı etkileyen pandemi sırasında ülkemizde ve dünyada fedakârca, kahramanca çalışan kanser tanı ve tedavi hizmetlerini sürdüren, bir destan yazan kanser profesyonellerini, doktorları, hemşireleri, tüm sağlık çalışanlarını kutluyorum ve şükranlarımı sunuyorum.” 

UICC Başkanı D’Cruz : “Covid-19 kanser tanısında gecikmelere yol açacak”

UICC Başkanı ve Hindistan’daki Apollo Hastaneleri Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Anil D’Cruz, şöyle devam etti:

Geçen yıl kanser hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların kanser tanısında gecikmelere yol açacağı ve bunun da kanserle ilişkili ölüm oranlarını artıracağı kesin. Daha da kötüsü, pandeminin kanser tedavisi üzerindeki ekonomik etkisi, yüksek gelirli ülkelerde bile önümüzdeki yıllarda hissedilecek – düşük ve orta gelirli ülkelerde ise etkisi kaçınılmaz. Bununla birlikte, kanser topluluğunun hem Hindistan’da hem de başka yerlerde bu sonuçları düzeltmek ya da hafifletmek için verdiği inanılmaz çabayı görmek yüreklendirici. Hikayeleri ilham verici ve bu kuruluşların, çalışmalarını sürdürmeleri için sağlayabileceğimiz tüm desteğe ihtiyaçları var.” 

UICC Genel Direktörü Adams: “ COVID-19 kanser kontrolünü etkiledi” 

UICC Genel Direktörü Dr Cary Adams da, “Covid-19 küresel olarak kanser kontrolünü etkiledi ve kanser topluluğunun tepkisi olağanüstü, hatta kahramanca oldu. Bu yıl, başarılarını Dünya Kanser Günü’nde her zamankinden daha fazla kutlamak yerinde olacaktır. Hepimiz 2021’de kolektif çabalarımızı kanserin dünyadaki her ülke için oluşturduğu uzun vadeli zorluklara yeniden odaklamayı hedefleyelim. Daha fazlasını önlemeli, daha erken teşhis koymalı ve kanserle yaşayan tüm insanların ihtiyaç duydukları kaliteli tedaviye erişmelerini sağlamalıyız” dedi.

(Visited 8 times, 1 visits today)