Covid-19 hastası özel hastaneye açtığı davayı kazandı

İstanbul’da bir hasta koronavirüs tedavisi gördüğü özel hastanenin çıkardığı faturaya itiraz etti. İtirazı kabul edilmeyince konu yargıya taşındı.

Arabuluculuk aşamasında hastane, 69 bin lirayı bulan faturanın yüzde 80’ini geri ödemeyi kabul etti.

Koronavirüse yakalanan Ahmet Taşkıran, mart ayında rahatsızlanınca Üsküdar’da özel bir hastaneye başvurdu ve tedavi altına alındı. Hastane 12 gün süren tedavi için 69 bin lira fatura çıkardı.

Taşkıran faturaya, salgın sebebiyle hastadan para alınamayacağına ilişkin düzenlemeyi hatırlatarak itiraz etti. Ancak sonuç alamayınca konu yargıya taşındı.

Avukat Taşkıran, geçen yılın mart ayında Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle acil hal tanımının yeniden düzenlendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bununla devlet, pandemi süresince salgın hastalığın tanım ve tedavisine yönelik yapılacak tüm tedavilerden özel hastanelerin ilave ücret alamayacağını hüküm altına almıştı. Bu sebeple özel hastanelerin salgın hastalıklar sebebiyle vatandaşlardan almış olduğu ücretlerin yasal dayanağı ortadan kaldırılıyor. Buna dayanarak ara buluculuk bürosuna başvurduğumuzda, hastane iş bu bedelin iadesini kabul edip tarafımıza ödedi.”

Karar emsal niteliğinde

Avukat Taşkıran, kararın emsal niteliği taşıdığını da dile getirdi.

Kaynak: TRT Haber

(Visited 57 times, 1 visits today)