Covid-19 düşüğe neden olur mu?

Salgında anne adayları sadece kendileri için değil,  henüz doğmamış bebekleri için de kaygılanıyor. Çünkü hamilelik,  anne adaylarının solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın olmalarına neden oluyor. Bu da, Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini artırıyor. Peki, anne adaylarının virüsten korunmak için ek önlemler almasına gerek var mı? Covid-19 düşüğe neden olur mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Günay Gündüz,  bebek bekleyen anne adaylarının Covid-19’dan korunmak için ek önlem almalarına gerek olmadığını söyledi.

Ancak bu durumlarda hemen doktora başvurun

Toplumun geri kalanında olduğu gibi elleri sık yıkamak,  sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat etmek önem taşıyor. Ancak öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerde hemen doktora başvurulması gerekiyor.

Covid-19 düşüğe neden olur mu?

Bu hastalığın seyri ve etkileri hakkında henüz yeterli ve detaylı çalışma bulunmamakta. Bugüne kadar olan veriler, Covid-19 virüsünün hamilelikte düşük ya da erken bebek kaybı riskinde artış olmadığını gösteriyor. Ancak erken doğum riski olabiliyor. Bu nedenle dünyaya gelen bebeğin, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kalabileceği akılda tutulmalı.

(Visited 8 times, 1 visits today)