Çocuklar tarafından pastillerin doğru kullanımı nasıl olmalı?

Pastillerin koronavirüsle mücadelede hem çocuklar hem de yetişkinler için en önemli yardım olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Cenkçi, Okulların açılmasıyla veliler endişeli ve bu endişe tedirgin olan çocuklara da yansıyor. Çocuklar için maske zorunluluğu var ama okullarda uygulamakta zorlanıyoruz” dedi.

Pastillerin koronavirüsle mücadelede hem çocuklar hem de yetişkinler için en önemli yardım olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Cenkçi, şunları kaydetti:

 Okulların açılmasıyla veliler endişeli ve bu endişe tedirgin olan çocuklara da yansıyor. Çocuklar için maske zorunluluğu var ama okullarda uygulamakta zorlanıyoruz. Örneğin çocuk hapşırır ama bu sırada maskesini çıkarır. Veya maskeyi çıkarırken iplerden değil ağız kısmından tutarak çıkarır. Bu yanlış. Çocuklarımıza maske çıkarmayı da öğretmeliyiz. Sonuç olarak, Covid-19 çocuklar arasında yükselişte. Önerimiz önce aile bireylerine aşı yaptırılması, ardından çocuğa doğru maske kullanımı, mesafe ve hijyen kurallarının öğretilmesidir. Ayrıca özellikle çocuklarda kronik bir hastalık varsa standardize edilmiş bitkisel formüllerin kullanılmasını öneriyoruz .” 

 Çocuklar tarafından pastillerin doğru kullanımının detaylarını anlatan Cenkçi, şöyle devam etti:

“Çocuklar özellikle pastil kullanırken şekersiz pastilleri tercih etmeli. Pastilin ağızda kalması ve çözülmesi gerekirken, çocuklar bu ürünleri genellikle şeker gibi yerler. 5 yaş üstü çocuklar pastilin nasıl kullanılacağını daha iyi anlarlar. Çocuklarımıza ürünün kullanımını dikkatli bir şekilde anlatmalıyız. Şeker gibi kırılarak yenmeden ağızda bütün olarak tutulması gerektiğini anlatmalı, pastillerin kullanımından sonra bir saat boyunca hiçbir yiyecek ve içecek tüketilmemesi gerektiğini söylemeliyiz.

Benim tavsiyem, çocuklarınızı servise bindirirken ve yatmadan bir saat önce dişlerini fırçaladıktan sonra pastil kullanımını sağlamanız. Ayrıca PCR testlerinin çocuklar üzerinde travmatik bir etkisi olabileceğinden, ebeveynler olarak iki gün boyunca kaygılarımızı bastırmalı ve semptomları evde takip etmeliyiz; semptomlar devam ederse doktor tavsiyesi ile PCR testi yaptırmalıyız.”

(Visited 7 times, 1 visits today)