”Bütün gün oturmama rağmen vücudum taş taşımış gibi neden ağrıyor?”…

Çok yaygın duyulan şikayetlerden biridir; ”Tüm gün oturmama rağmen bütün gün taş taşımışım gibi tüm vücudum ağrıyor.”…Bu gibi yakınmaların psikosomatik sancılar olduğuna işaret eden uzmanlar, ” beden dursa da aslında zihniniz var gücüyle olumsuz düşüncelerle çalışır” diyor.

Uzm. Klinik  Psikolog Müge Leblebicioğlu Arslan, psikosomatik rahatsızlıklar hakkında şunları anlattı.

Dil konuşmazsa beden konuşur

Birçoğunuz gün içerisinde baş, boyun,  karın ağrısı  ya da mide bulantısı gibi şikayetlerden yakınıyor olabilirsiniz. Bu şikayetlerin sebebi fizyolojik olabileceği kadar psikolojik kaynaklı da olabilmektedir. Psikosomatik sancılar olarak adlandırdığımız bu şikayetleri, genellikle ifade edilmemiş ya da edilemeyen ve hatta fark edilmeyen duyguların dışa vurumu şeklinde tanımlayabilirim. Eğer dil konuşmazsa beden konuşur. Bunun anlamı peki nedir? Kısacası içeride biriken, bastırılan bu duyguları bedenin dışarı çıkarma ihtiyacının ifadesidir. Beden adeta saç dökülmesi, ağrı, deride kaşıntılar ya da egzama gibi tüm bu belirtiler yoluyla ifade edilemeyen duyguları kusmaya ve kendisini göstermeye çalışır.

Kişiler genellikle şu ifadelerle gelebilmektedirler;  (Tüm gün oturmama rağmen bütün gün taş taşımışım gibi tüm vücudum ağrıyor)… Beden dursa da aslında zihniniz var gücüyle olumsuz düşüncelerle çalışır. Dolayısıyla strese neden olan olumsuz düşünceler, fizyolojik olarak da bedeninizde gerginliğe neden olur. Bütün gün gerilen kaslar, savaş kaç mekanizmanızı sürekli olarak aktif tutarak gevşeme moduna geçmenizi zorlaştırır. Bu durum size bütün gün taş taşımışsınız gibi yorgun ve ağrılı hissettirir.

Kadının duygusal ihtiyaçları baş  ya da kol ağrısıyla kendini gösterebilir

Genellikle bu somatik ifadeler toplumun yapısı ve yaş dönemine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, okula gitmek istemeyen okul çağındaki bir çocuk karın ağrısı ya da mide bulantısı gibi somatik belirtiler yoluyla, okulda yaşadığı zorbalığı dışa vurmaya çalışıyor olabilir.

Ya da bir kadının psikolojik rahatsızlıklarının ya da duygusal ihtiyaçlarının kabul görmediği toplumlarda, bu duygusal ihtiyaçlar kişide baş ağrısı ya da kol ağrısı gibi bedensel ifadelerle çıkabilir. Çünkü bu fizyolojik ifadeler dil bulduğu zaman, yorulan kişinin dinlenmesi için fırsat sunulabilmektedir. Dolayısıyla bir kadının (Yorgunum artık yapamayacağım desteğe ihtiyacım var) ifadesi yerine,  (Migrenim tuttu) şeklinde ifadesi hem kişinin kendisi, hem de toplum tarafından daha kolay kabul görmesi, anlaşılması için bir yolu olabilir. Böylece kadının somatik sancıları yoluyla ihtiyaçları görülür. 

Psikosomatik sancılara karşı öneriler

Fark edilemeyen düşünce ve duygular aslında size şu mesajı vermeye çalışıyor olabilir; (Artık dur, destek al ve rahatla)… Savaş kaç mekanizmasından, güvendesin ve rahatla mekanizmasına geçebilmek kimimiz için meditasyon ve nefes gibi gevşeme egzersizleriyle, kimimiz için ise (Bunu yapmak istemiyorum ya da senin bu davranışların beni rahatsız ediyor)  ifadeleriyle olabilmektedir.

Ancak gerek erken dönem yaşantılarımız, gerekse kültürel yapıdan kaynaklı sebeplerden dolayı bazen duygu ve ihtiyaçlarımızı fark etme ve ifade etme konusunda zorluk yaşayabiliriz. Bu sebeple psikoterapi desteği almak, hem psikosomatik belirtilerinizi azaltarak ruh sağlığınızda, hem de fiziksel sağlğınızın üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır.

(Visited 14 times, 1 visits today)