Bu hastalık, çocuklara kalp krizi geçirtiyor

Ülkemizde genç yaşta kalp krizi görülme oranı, Avrupa’yla kıyasladığında çok daha fazla. Bunda  ”Ailevi yüksek kolesterol” olarak da tanımlanan hastalık çok önemli bir etken. Bu hastalık çocuk yaşta görülen kalp krizlerinin  de en sık nedenlerden biri. Bu tip hastalarda daha 8-9 yaşından itibaren kalp damarlarında tıkanıklık başlayabiliyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, ”ailevi hiperkolesterolemi” hastalığının, çocuklarda görülen kalp krizlerinin en sık nedenlerden biri olduğuna dikkati çekti. 

Akraba evliliklerinde yaygın

Türkiye’de genç yaşta yaşta kalp krizi görülme oranı Avrupa’yla kıyaslandığında çok daha sık.  Kalp krizlerinin yüzde 20’si 50 yaş öncesi gelişirken, Avrupa’da görülen erken kalp krizleri oranı yüzde 10’unu geçmiyor.  Ülkemizdeki bu erken kalp krizlerinde Ailevi Hiperkolesterolemi (AH), önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Ailevi hiperkolesterolemi hastalığı,  genetik bir hastalık.  Ancak özellikle akraba evliliklerinin yaygın görüldüğü kapalı toplumlarda sıklık oranı yüksek.

En büyük sorun yüksek kolesterole uzun süreli maruziyet

Ailevi yüksek kolesterol olarak da da tanımlayabileceğimiz Ailevi hiperkolesterolemi hastalığında, LDL yani kötü kolesterolün yıkımındaki kalıtsal bir bozukluğa bağlı olarak, kan kolesterol düzeylerinin çok yükselmesi söz konusudur. Aşırı yükselen kolesterol de damarlarda ve dokularda birikerek, kalp damar hastalıklarına yol açıyor. Üstelik bu hastalarda, doğdukları andan itibaren yüksek kolesterole maruz kaldıklarından çok erken yaşlarda kalp krizleri, inme ve ani ölümler görülebiliyor.

Ailede erken yaşta ölüm varsa çocuklar taranmalı 

Ailede erken yaşta kalp krizi, ani ölüm varsa ve/veya akraba evliliği söz konusuysa, basit bir kolesterol ölçümüyle kandaki yağ seviyeleri takibe alınmalıdır. Çocuklarda 160mg/dL üzerindeki LDL kolesterol değerleri bir kardiyolog veya endokrinoloji/metabolizma uzmanı tarafından takip edilmelidir. Kandaki çok yüksek LDL düzeyi, hastalığın ‘gözle gözükmeyen’ temel habercisidir

8-9 yaşından itibaren kalp damarlarında tıkanıklık başlayabilir

Kolesterol ne kadar yüksekse, kalp damar hastalıkları o kadar erken yaşta başlıyor. Eğer LDL-kolesterol düzeyleri 500 mg/dl’den yüksekse ki; bu hastalarda hem anne hem babadan gelen hatalı genlerin varlığı söz konusudur, bu tip hastalarda daha 8-9 yaşından itibaren kalp damarlarında tıkanıklık başlayabiliyor. Eğer tedavisiz kalırlarsa maalesef 20-30’lu yaşlara varmadan hayatlarını kaybedebiliyorlar. Heterozigotlar yani genetik bozukluğu tek ebeveynden alan hastalarda ise LDL düzeyleri 190 ila 400 arası değişiyor ve sıklıkla karşımıza 30-40’lı yaşlarda erken kalp krizleriyle geliyorlar.

(Visited 13 times, 1 visits today)