”Brezilya poposu” estetiğinde sadece popo şekillendirilmiyor

Son yılların gözdesi haline gelen Brezilya poposu estetiğiyle acaba sadece popo mu şekillendiriliyor? Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Certel,  insanlar arasında bilinenin aksine, bu ameliyatı sadece popo büyütme olarak düşünmenin doğru olmadığını  söylüyor. 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Furkan Certel,  son yıllarda dünya kadınlarının gözdesi olan BBL (Brazilian Butt Lifting) yani bilinen adıyla  Brezilya Poposu Estetiği hakkında, bilgiler verdi.

Brezilya poposu estetiği nedir?

BBL ameliyatı aslında total vücut şekillendirme ameliyatı olarak da isimlendirilebilir. İnsanlar arasında yanlış bilinenin aksine, bu ameliyatı sadece popo büyütme olarak düşünmek doğru değildir. Ameliyatta a biz tüm gövdeyi, hatta bunun yanında arzulanırsa kolları ve bacakları da yağ alma ve yağ verme yöntemleriyle şekillendirerek arzu edilen atletik, sportif ve de aynı zamanda kıvrımlı bir şekle kavuşturabiliyoruz.

 BBL ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Ameliyatın temel prensibi istenmeyen yerlerdeki yağları alarak, bunların bir kısmını istenilen yerlere transfer etmektir. Yani bir nevi liposuction (yağ emme) ve yağ enjeksiyonu ameliyatlarının kombinasyonudur.  Ameliyat genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılır. Ortalama 3 saat kadar sürer. Hasta bir gece hastanede yatırılır. 

Ameliyat sonrası nasıl bir süreç yaşanır?

Ameliyattan sonra 1-2 hafta istirahatin ardından günlük yaşama dönülebilir. Hastaların ortalama 4-6 hafta korse kullanmaları gerekmektedir. Bu süre zarfında enjekte edilen yağların hacim kaybetmemesi için baskıdan korunması lazımdır. Ameliyat sonrası 6 hafta poponun üzerine oturmak uygun değildir. Hastalara verdiğimiz özel bir yastık kullanılarak oturulmalı, böylece popoya olabilecek direkt bir baskıdan kaçınılmalıdır.

Her ne kadar ameliyat sonunda bile sonuçlar farkedilir halde olsa da, ödemlerin tamamen inmesi, cildin tekrar yerine oturması ve nihai vücut şeklinin ortaya çıkması için 3-6 ay gereklidir. 

Kimler BBL ameliyatı için uygundur?

BBL ameliyatında temelde yağ alma ve yağ verme prensiplerine dayanarak vücut şekillendirildiği için teorik olarak herkese bu ameliyat yapılabilir.

Fakat pratikte cerrahların bazı kısıtlamaları vardır. Aşırı kilolu hastalar (Vücut kitle indeksi>33), genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayanlar, ameliyat öncesi ve sonrasında verilecek önerilere uyum sağlamayacak kişiler bu ameliyat için uygun değildir.

Kilo olarak zayıf olanlar bu ameliyatı olabilir mi?

Kilo olarak zayıf ve cilt altında fazla yağ dokusu olmayan kadınlar  bu ameliyatı yaptıramayacağını düşünse de,  hasta çok aşırı zayıf değilse liposuction alanları genişletilerek zayıf kişilerde de çok başarılı BBL sonuçları alınabilmektedir. “Skinny BBL Ameliyatı” olarak nitelendirilen bu işlemin sonuçları yüz güldürücüdür.

BBL ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır?

BBL ameliyatı aslında bir liposuction ve yağ enjeksiyonu kombinasyonudur. Liposuction yapılan bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısı kalıcı olarak azaltıldığı için hastalarımız kilo alsa bile bu bölgeler tekrar kalınlaşmaya dirençli olacaktır.

Bununla birlikte hacim arzu edilen bölgelere enjekte edilen yağların yaşaması için kan dolaşımına ihtiyacı vardır. İlk haftalarda çevre dokulardan difüzyon yoluyla beslenen yeni yağ hücreleri, salgıladıkları büyüme faktörleriyle ilerleyen günlerde kendi kan damarlarını oluşturacaklardır. Fakat bu süre zarfında bir kısım yağ hücreleri de beslenemedikleri için ölecek ve vücut tarafından eritilecektir. Uygun teknikle yapıldığı zaman sağ kalım oranı yaklaşık  yüzde 60’tır. Bu süreç ameliyat sonrası ikinci ayda  tamamlanır. Ve hastalarımız ikinci aydan sonra muhafaza ettikleri hacimin keyfini kalıcı olarak ömür boyu süreceklerdir.

(Visited 18 times, 1 visits today)