Bir sandalye hayat kurtarabilir: Heimlich sandalyesi

Gıda ya da yabancı cisim kaynaklı solunum yolu tıkanıklığı her yıl dünya çapında yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan ve her an, herkesin başına gelebilecek son derece ciddi bir tehlike. Bu gibi durumlarda en etkili ilk yardım hareketi ise Heimlich Manevrası…

Peki tek başınaysanız ne yapmanız gerekiyor?

Heimlich Manevrası için en gerekli şey yakınlarda boğulan kişiye bu manevrayı uygulayacak birinin bulunması olarak görülse de artık bu manevranın tek başına uygulanabilen bir alternatifi var.  Heimlich manevrası bir sandalye ile tek başına uygulanabiliyor.

Normal şartlar altında Heimlich Manevrası; boğulan kişinin arkadan kavranması, önde birleştirilen ellerin yumruk yapılarak göğüs kafesinin altından yukarı doğru kuvvetlice baskı uygulanması ve soluk borusunu tıkayan cisim çıkıncaya kadar bu hareketin tekrarlanması şeklinde gerçekleştiriliyor.

Ancak boğulmakta olan kişinin yanında o esnada kimsenin olmadığı durumlarda Heimlich Manevrasının bir ilk yardım hareketi olarak birey tarafından uygulanabilmesi hayati önem taşıyor. Bunun için de bir sandalye yeterlidir.

Tek başına Heimlich manevrası nasıl yapılır?

‘Bir Sandalye Hayat Kurtarabilir’ çalışmasında manevraya ilişkin adımlar; karın ve göğüs kafesi arasındaki bölge sandalyenin sırt kısmına denk gelecek şekilde eğilmek, vücudu sandalyeye doğru hızlı ve kuvvetlice ittirmek ve soluk borusunu tıkayan cisim çıkıncaya kadar bu hareketi tekrar etmek olarak sıralanabilmekte ve kolayca uygulanabiliyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)