BioNTech, tazminat davası ile karşı karşıya

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19’u yenmek için ürettiği aşı ile tanınan BioNTech, tazminat talebiyle mahkemeye çıkacak.

İki hukuk firması, Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu ve mRNA bazlı Covid-19 aşısının kalıcı sağlık sorunlarına sebep olduğu iddiası ile BionTech’e tazminat davası açtı. 

Orta yaşlı bir sağlık çalışanında aşı sonrası kalp ritim bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların görüldüğü iddia edilen davada, 150 bin Euro (yaklaşık 3.8 milyon TL) talep edildi. 

Financial Times’ta yer alan habere göre, bu dava, Hamburg bölge mahkemesinde görülecek olan ve toplamda 1 milyon Euro’ya (yaklaşık 25 milyon 160 bin TL) ulaşan tazminat davalarından yalnızca bir tanesi oldu.

BioNTech kendinden emin

BionTech tarafından davalara ilişkin yapılan açıklamada, aşının nörolojik yan etkisinin yanı sıra kalp iltihabı olarak bilinen miyokardite sebep olduğu hakemli dergiler tarafından ispat edilmiş olmasına karşın, davaların reddedileceği konusunda kendinden emin olduğu ifade edildi. 

BioNTech, “Aşının güvenlik profilinin sürekli olarak izlenmesi ve dünya çapında 2,6 milyar dozdan fazla Covid-19 aşısının uygulanmasının ardından, bugüne kadar ilgili ürün bilgilerinde zaten listelenenler dışında potansiyel yan etkiler tespit edilmemiştir” dedi.

(Visited 31 times, 1 visits today)