BioNTech aşısı, çocuklarda MIS-C tablosunu yüzde 91 oranında önlüyor

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, Covid-19 enfeksiyonu geçirdikten sonra çocuklarda ortaya çıkan MIS-C enfeksiyonuna işaret ederek, ”BioNTech aşısı bu tabloyu yüzde 91 oranında önlüyor” dedi.

Prof. Dr. Bengi Başer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ”MIS-C, çocuklarda hafif veya bulgusuz Covid enfeksiyonundan 2-6 hafta sonra kalp, akciğerler, böbrekler ve beyin gibi organlarda iltihaba neden olan bir klinik durumdur. BioNTech aşısı bu tabloyu yüzde 91 oranında önlüyor” dedi.

Bu arada ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 2 doz BioNTech aşısının çocuklarda Covid-19 enfeksiyonundan haftalar sonra organ iltihabına neden olan hastalığa karşı son derece koruyucu olduğunu açıkladı.

Delta varyantının yüksek olduğu Temmuz ile Aralık ayları arasında ABD’de 12-18 yaşları arasındaki 283 yatan hasta değerlendirildi. Çalışma, 12-18 yaşındaki çocuklarda aşının MIS-C enfeksiyonunu önlemede yüzde 91 etkili olduğunu ortaya koydu.

MIS-C, hafif veya asemptomatik bir enfeksiyondan 2-6 hafta sonra kalp, akciğerler, böbrekler ve beyin gibi organlarda çocuklarda iltihaba neden oluyor.

Öte yandan, 5-11 yaş arası çocuklar MIS-C için en yüksek risk altında.

(Visited 7 times, 1 visits today)