Bebeğiniz bu aylarda işaret dilini kullanıyorsa dikkat

Her bebek eğer fiziksel olarak önemli bir problemi yoksa dil yeteneğiyle doğar. Uzmanlar, bebeğin kelime yerine işaret dilini kullanmasının, bazı sorunların  habercisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Merve Yüksel,  biyolojik faktörlere bağlı olarak duyma sorunu, görme sorunu, yarık dudak-damak benzeri sorunları olan çocukların, konuşmalarında sorun çıkabileceğini ve gecikmeye neden olabileceğini hatırlattı.

Bu belirtiler sorun habercisi olabilir

Bunun yanı sıra zihinsel gerilik, serebral palsi, otizm, yaygın gelişimsel bozukluk gibi durumlar da dil gelişiminde problemlere neden olabilir. Normal gelişimsel süreç içerisinde her ay ve yaşta kullanması gereken kelime sayısı, kurması gereken cümle yapıları gibi beklentiler vardır. Bu beklentileri gerçekleştirmiyorsa, söylenenleri duymuyormuş ve anlamamış gibi görünüyor, uygun tepki vermiyorsa tüm bu bulguları birlikte değerlendirerek bazı tedbirler alınması gerekir.

Özellikle 12-18 ayda ortalama 5-20 kelime bilmeleri gerekir ve basit 2 kelimelik cümleler kurması beklenir. Eğer kelimeleri kullanmak yerine işaret dilini kullanıyorsa, sizin isteklerinize tepki vermiyorsa, birtakım sesleri çıkarmıyorsa bir uzmanla görüşmek gerekmektedir.

(Visited 6 times, 1 visits today)